o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Adam Gaafar
|

Arka Noego odnaleziona? Była bliżej nas niż sądzono

609
Podziel się

Naukowcy twierdzą, że nieregularna formacja skalna w tureckich górach odpowiada proporcjom biblijnej Arki Noego. Za pomocą skanowania 3D odkryli też podpowierzchniowe struktury, które mogą być ich zdaniem efektem działalności człowieka.

Arka Noego odnaleziona? Była bliżej nas niż sądzono
Miejsce odkrycia w Turcji (Huseyin Yildiz)
bELdRUth

Formacja znajduje się na górze Tendürek, położonej nieopodal granicy turecko-irańskiej. Po raz pierwszy została odkryta w 1959 roku przez Ilhana Durupinara, kapitana tureckich sił powietrznych, który zauważył ją na wykonanych przez wojsko zdjęciach lotniczych. Archeolodzy twierdzą, że formacja może być wynikiem działalności człowieka i stanowi pozostałość po statku.

Nie brakuje opinii, że tym statkiem jest biblijna Arka Noego. Ostatnie badania dostarczyły kolejnego argumentu zwolennikom tej teorii. Według biblijnego przekazu arka miała 300 łokci długości, 50 łokci szerokości i 30 łokci wysokości.

bELdRUtj

Przeliczając to na nasz system miar, jej długość wynosiła ok. 150 m – mniej więcej tyle, ile mierzy wspomniana formacja skalna. Wymiary gigantycznej formacji zostały poznane dzięki amerykańskim i tureckim specjalistom z projektu Noah's Ark Scans, którzy prowadzą w tymi miejscu badania z wykorzystaniem zaawansowanego skanowania 3D.

W ocenie zespołu naukowców nowe dane "zwiększają prawdopodobieństwo", że mamy do czynienia ze stworzoną przez człowieka strukturą, odpowiadająca opisowi Arki Noego. Jak przekonują, badania georadarowe i tomografia elektrooporowa wykazały, że pod powierzchnią znajduje się sztuczna konstrukcja złożona z równoległych linii i kanciastych kształtów. Andrew Jones, inżynier informatyki i archeolog zaangażowany w projekt zauważa, że nie jest to coś, czego należałoby się spodziewać w naturalnej formacji skalnej.

bELdRUtp
"Te wyniki są tym, czego można się spodziewać, jeśli jest to statek zbudowany przez człowieka, odpowiadający biblijnym wymogom Arki Noego" – powiedział Jones w komentarzu dla brytyjskiego dziennika "The Sun".

Innego zdania jest wielu geologów. Zwracają oni m.in. uwagę na fakt, że formacja skalna nie zawiera cząstek drewna, z którego była wykonana biblijna arka. Naukowcy argumentują, że natura potrafi tworzyć wiele niezwykłych i rozbudzających wyobraźnię struktur. Z twierdzeniami przedstawicieli Noah's Ark Scans nie zgadza się także Ken Ham, założyciel organizacji Answers in Genesis.

Zdaniem autora polemiki góra Tendürek nie odpowiada przekazowi biblijnemu. Przede wszystkim - wskazuje Ham - jest to wulkan tarczowy, który stanowiłby zagrożenie dla Noego i jego załogi. Według niektórych uczonych arka mogła osiąść na innej górze, gdzieś w starożytnym państwie Urartu, leżącym w granicach dzisiejszej Turcji, Iranu i Armenii. Jeszcze inni twierdzą, że w czasach antycznych nikt nie był w stanie zbudować statku, który mógłby pomieścić tyle stworzeń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bELdRUtK
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(609)
RGJ
6 dni temu
Oj naczytali się bajek
Balbin z Zoli...
2 tyg. temu
"Naókofcy" z San Escobar odkryli, że były tam osobne dyskoteki dla słoni i osobne dla hipopotamów, bo się pokłócili jak pan prezes z resztą świata.
ożóg
2 tyg. temu
45 lat temu o tym czytałem
bELdRUtL
Gen Flaszka
2 tyg. temu
‌Jasne i zmieścili tam wszystkie zwierzęta świata i pasze dla nich na rok. Samych owadów jest ponad milion i codziennie przybywa kilka gatunków. Też je wyłapali. A wszystko w osiem osób. I na około 8000 m2 powierzchni. Mniej niż hektar. ‌ ‌
Zenek
2 tyg. temu
Nie jestem zaskoczony. Ameryka to kraj, w którym pewnie z połowa ludzi wierzy, że ziemia ma 4000 lat. W krainie ludzi zaczadzonych religią znajdzie się zapewne niejeden naukowiec, który za wszelką cenę będzie próbował udowodnić, że dany kawałek skały (kit, że do jego powstania potrzeba było milionów lat) to arka Noego :D Bajki dla dzieci.
2WER
2 tyg. temu
arka jest w górach ARRARAT
gott
2 tyg. temu
A kto powiedział, że arka to łódź a nie konstrukcja mająca wytrzymać napór wody?
turysta
2 tyg. temu
A gdzie jest NOE na tej Arce?
Wojtek
2 tyg. temu
Co za ciemnota. Ciekawe czy poszukiwaniem jednorożców też się zajmują Ci naukowcy.
taka prawda
2 tyg. temu
Która to już z kolei? Bo się pogubiłem.
KG.
2 tyg. temu
Szkoda, że dziennikarz nie podaje rzetelnych informacji. Arka osiadła na górze Ararat, od zawsze terytorium Armenii ( od 1915r po dokonaniu ludobójstwa na Ormianach przez Turków obecnie znajduje się na terytorium Turcji - na okupowanych ziemiach Ormiańskich). Urartu jak zostało wyżej wymienione - czyli Królestwo Urartu ( bardzo długo by pisać, zapraszam zapoznać się, nie w Wikipedii tylko w książkach gdzie została opisana prawdziwa historia) w skrócie ziemie należące do Ormian.
Przemysław K.
2 tyg. temu
W końcu pojawia się rzetelna informacja o odkryciu Arki Noego. Po szczegóły odkrycie zapraszam wszystkich na mój kanał YT Biblijne Skarby.
700 mld zł
2 tyg. temu
Niech poszukają uważniej. Może gdzieś w pobliżu jest nasz "złoty pociąg"?
bELdRUtD
Michal
2 tyg. temu
Naukowcy pomijają tylko sprawozdanie z ksiegi Rodzaju,iż arka Noego była w ksztłcie szkrzyni a nie statku jak to mamy w naazch czasach.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić