Adam Gaafar
Adam Gaafar| 

Arka Noego odnaleziona? Była bliżej nas niż sądzono

1271

Naukowcy twierdzą, że nieregularna formacja skalna w tureckich górach odpowiada proporcjom biblijnej Arki Noego. Za pomocą skanowania 3D odkryli też podpowierzchniowe struktury, które mogą być ich zdaniem efektem działalności człowieka.

Arka Noego odnaleziona? Była bliżej nas niż sądzono
Miejsce odkrycia w Turcji (Huseyin Yildiz)

Formacja znajduje się na górze Tendürek, położonej nieopodal granicy turecko-irańskiej. Po raz pierwszy została odkryta w 1959 roku przez Ilhana Durupinara, kapitana tureckich sił powietrznych, który zauważył ją na wykonanych przez wojsko zdjęciach lotniczych. Archeolodzy twierdzą, że formacja może być wynikiem działalności człowieka i stanowi pozostałość po statku.

Nie brakuje opinii, że tym statkiem jest biblijna Arka Noego. Ostatnie badania dostarczyły kolejnego argumentu zwolennikom tej teorii. Według biblijnego przekazu arka miała 300 łokci długości, 50 łokci szerokości i 30 łokci wysokości.

Przeliczając to na nasz system miar, jej długość wynosiła ok. 150 m – mniej więcej tyle, ile mierzy wspomniana formacja skalna. Wymiary gigantycznej formacji zostały poznane dzięki amerykańskim i tureckim specjalistom z projektu Noah's Ark Scans, którzy prowadzą w tymi miejscu badania z wykorzystaniem zaawansowanego skanowania 3D.

W ocenie zespołu naukowców nowe dane "zwiększają prawdopodobieństwo", że mamy do czynienia ze stworzoną przez człowieka strukturą, odpowiadająca opisowi Arki Noego. Jak przekonują, badania georadarowe i tomografia elektrooporowa wykazały, że pod powierzchnią znajduje się sztuczna konstrukcja złożona z równoległych linii i kanciastych kształtów. Andrew Jones, inżynier informatyki i archeolog zaangażowany w projekt zauważa, że nie jest to coś, czego należałoby się spodziewać w naturalnej formacji skalnej.

"Te wyniki są tym, czego można się spodziewać, jeśli jest to statek zbudowany przez człowieka, odpowiadający biblijnym wymogom Arki Noego" – powiedział Jones w komentarzu dla brytyjskiego dziennika "The Sun".

Innego zdania jest wielu geologów. Zwracają oni m.in. uwagę na fakt, że formacja skalna nie zawiera cząstek drewna, z którego była wykonana biblijna arka. Naukowcy argumentują, że natura potrafi tworzyć wiele niezwykłych i rozbudzających wyobraźnię struktur. Z twierdzeniami przedstawicieli Noah's Ark Scans nie zgadza się także Ken Ham, założyciel organizacji Answers in Genesis.

Zdaniem autora polemiki góra Tendürek nie odpowiada przekazowi biblijnemu. Przede wszystkim - wskazuje Ham - jest to wulkan tarczowy, który stanowiłby zagrożenie dla Noego i jego załogi. Według niektórych uczonych arka mogła osiąść na innej górze, gdzieś w starożytnym państwie Urartu, leżącym w granicach dzisiejszej Turcji, Iranu i Armenii. Jeszcze inni twierdzą, że w czasach antycznych nikt nie był w stanie zbudować statku, który mógłby pomieścić tyle stworzeń.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić