Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Adam Gaafar
Adam Gaafar | 

Arka Noego odnaleziona? Była bliżej nas niż sądzono

1271

Naukowcy twierdzą, że nieregularna formacja skalna w tureckich górach odpowiada proporcjom biblijnej Arki Noego. Za pomocą skanowania 3D odkryli też podpowierzchniowe struktury, które mogą być ich zdaniem efektem działalności człowieka.

Arka Noego odnaleziona? Była bliżej nas niż sądzono
Miejsce odkrycia w Turcji (Huseyin Yildiz)

Formacja znajduje się na górze Tendürek, położonej nieopodal granicy turecko-irańskiej. Po raz pierwszy została odkryta w 1959 roku przez Ilhana Durupinara, kapitana tureckich sił powietrznych, który zauważył ją na wykonanych przez wojsko zdjęciach lotniczych. Archeolodzy twierdzą, że formacja może być wynikiem działalności człowieka i stanowi pozostałość po statku.

Nie brakuje opinii, że tym statkiem jest biblijna Arka Noego. Ostatnie badania dostarczyły kolejnego argumentu zwolennikom tej teorii. Według biblijnego przekazu arka miała 300 łokci długości, 50 łokci szerokości i 30 łokci wysokości.

Przeliczając to na nasz system miar, jej długość wynosiła ok. 150 m – mniej więcej tyle, ile mierzy wspomniana formacja skalna. Wymiary gigantycznej formacji zostały poznane dzięki amerykańskim i tureckim specjalistom z projektu Noah's Ark Scans, którzy prowadzą w tymi miejscu badania z wykorzystaniem zaawansowanego skanowania 3D.

W ocenie zespołu naukowców nowe dane "zwiększają prawdopodobieństwo", że mamy do czynienia ze stworzoną przez człowieka strukturą, odpowiadająca opisowi Arki Noego. Jak przekonują, badania georadarowe i tomografia elektrooporowa wykazały, że pod powierzchnią znajduje się sztuczna konstrukcja złożona z równoległych linii i kanciastych kształtów. Andrew Jones, inżynier informatyki i archeolog zaangażowany w projekt zauważa, że nie jest to coś, czego należałoby się spodziewać w naturalnej formacji skalnej.

Naukowcy szukają Arki Noego
(Materiały prasowe, Noah's Ark Scans)
"Te wyniki są tym, czego można się spodziewać, jeśli jest to statek zbudowany przez człowieka, odpowiadający biblijnym wymogom Arki Noego" – powiedział Jones w komentarzu dla brytyjskiego dziennika "The Sun".

Innego zdania jest wielu geologów. Zwracają oni m.in. uwagę na fakt, że formacja skalna nie zawiera cząstek drewna, z którego była wykonana biblijna arka. Naukowcy argumentują, że natura potrafi tworzyć wiele niezwykłych i rozbudzających wyobraźnię struktur. Z twierdzeniami przedstawicieli Noah's Ark Scans nie zgadza się także Ken Ham, założyciel organizacji Answers in Genesis.

Zdaniem autora polemiki góra Tendürek nie odpowiada przekazowi biblijnemu. Przede wszystkim - wskazuje Ham - jest to wulkan tarczowy, który stanowiłby zagrożenie dla Noego i jego załogi. Według niektórych uczonych arka mogła osiąść na innej górze, gdzieś w starożytnym państwie Urartu, leżącym w granicach dzisiejszej Turcji, Iranu i Armenii. Jeszcze inni twierdzą, że w czasach antycznych nikt nie był w stanie zbudować statku, który mógłby pomieścić tyle stworzeń.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Tragiczny wypadek w kujawsko-pomorskim. 17-latek nie miał szans
Skandaliczne zachowanie szkolnego trenera. Internauci oburzeni
Ograł Maltę 6:0. Teraz grzmi w stronę Probierza: "To nie do przyjęcia"
Schronisko w niebezpieczeństwie. Ewakuowano psy
Ma 140 lat i czeka ją przeprowadzka. Latarnia morska musi zniknąć z wybrzeża
Witold Gilarski zaginął w Kolumbii. Córki nie tracą nadziei. "Wierzymy, że tato na nas czeka"
Wymowny gest papieża Franciszka w Rzymie. Wideo poruszyło internautów
Michał Probierz spiął się z dziennikarzem. "Nie może pan wciskać kitu"
Dostrzegł go w Tatrach. Od razu chwycił za telefon
Na naukę nigdy nie jest za późno. Erasmus otwiera się na seniorów
500 zł mandatu za kwiaty na balkonie? Na to trzeba uważać
Papież Franciszek opuścił szpital. Czeka go długa rekonwalescencja
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić