Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Anna Wajs-Wiejacka
Anna Wajs-Wiejacka | 
aktualizacja 

Radioaktywne nosorożce. Tak chcą walczyć z kłusownikami

8

Południowoafrykańscy naukowcy poinformowali, że wstrzyknęli nietoksyczny radioaktywny materiał w rogi dwudziestu żywych nosorożców. W ten sposób chcą walczyć z poważnym problemem, jakim jest kłusownictwo. Radioaktywne rogi mają chronić zwierzęta.

Radioaktywne nosorożce. Tak chcą walczyć z kłusownikami
Radioaktywne rogi nosorożców. Niecodzienny pomysł naukowców na ratowanie zwierząt. (GettyImages, MANOJ SHAH)

Naukowcy z Uniwersytetu Witwatersrand w Johannesburgu w RPA wpadli na dość niecodzienny pomysł ratowania tamtejszych nosorożców przed kłusownikami. Do rogów zwierząt wstrzyknięto dwa nietoksyczne radioaktywne izotopy, które mają chronić ich życie.

Prof. James Larkin, dyrektor jednostki promieniowania i fizyki zdrowia na Uniwersytecie Witwatersrand w rozmowie z AFP wskazywał, że umieścił "dwa maleńkie radioaktywne chipy do rogu". Materiał radioaktywny "uczyni róg bezużytecznym… zasadniczo trującym do spożycia przez ludzi" – dodała Nithaya Chetty, profesor i dziekan ds. nauki na tym samym uniwersytecie, cytowana przez portal sciencealert.com.

Larkin podkreślił, że "każdy zastrzyk był ściśle monitorowany przez doświadczonych lekarzy weterynarii i dołożono wszelkich starań, by zapobiec wyrządzeniu jakiejkolwiek szkody dla zwierząt".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wtedy najlepiej zarezerwować urlop. "Mamy konkretne korzyści"

Naukowcy zapewnili, że w trakcie zabiegu nosorożce nie odczuwały bólu. Dawka materiału radioaktywnego jest też na tyle mała, że nie niesie dla zwierzęcia żadnego zagrożenia. Nie jest też niebezpieczna dla środowiska.

Kłusownictwo to nadal poważny problem

W lutym ministerstwo środowiska poinformowało, że pomimo wysiłków rządu mających na celu walkę z nielegalnym handlem, w 2023 r. zabito 499 gigantycznych ssaków, głównie w parkach państwowych. Oznacza to wzrost o 11 procent w porównaniu z danymi za 2022 rok. W sumie dwadzieścia żywych nosorożców będzie częścią pilotażowego projektu Rhisotope, w ramach którego zostanie im podana dawka izotopu, która jest "wystarczająco silna, aby uruchomić detektory instalowane na całym świecie".

Naukowcy przypominają, że na międzynarodowych posterunkach granicznych, detektory te są zainstalowane "w celu zapobiegania terroryzmowi nuklearnemu". Naukowcy wskazują również, że funkcjonariusze graniczni dysponują ręcznymi detektorami promieniowania, które mogą wykryć kontrabandę, oprócz tysięcy detektorów promieniowania zainstalowanych w portach i na lotniskach.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Na czarnym rynku rogi nosorożców osiągają zawrotne ceny

Rogi nosorożców są bardzo poszukiwane na czarnym rynku, gdzie cena wagowa dorównuje cenie złota i kokainy. Arrie Van Deventera, założyciela sierocińca zauważyła, że obcinanie rogów nosorożców nie odstraszyło kłusowników.

Może to właśnie powstrzyma kłusownictwo. To najlepszy pomysł, o jaki kiedykolwiek słyszałam – powiedział wysoki, szczupły działacz na rzecz ochrony przyrody.

Po zakończeniu procesu zespół pobrał próbki krwi nosorożców do badań, żeby mieć pewność, że zwierzę jest w dobrym stanie. Materiał umieszczony na rogu ma przetrwać 5 lat. Jeśli projekt się sprawdzi, naukowcy planują jego rozszerzenie o kolejne osobniki.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Szwecja zaczyna się zbroić. Pilnie zakupiła karabinki z USA dla misji NATO
Ponad 100 osób zginęło po ataku w Sudanie. Konflikt przybiera na sile
Trzy aktorki zginęły na drodze. Rozpoczął się proces
Masz hosty w ogrodzie? To musisz zrobić przed zimą
Straty Rosji w Syrii. Podali liczbę. Wśród zabitych generał i oficerowie
Śmierć na przejeździe. Firma żegna szefa. "Żyłeś jak król"
Wzmożona aktywność chińskiej floty w pobliżu Tajwanu. "Ogromne zagrożenie"
Dlaczego fikus gubi liście? Oto najczęstszy błąd w pielęgnacji
Erupcja wulkanu na Filipinach. Ewakuowano już blisko 87 tysięcy osób
Jak zrobić bigos wigilijny z grzybami? Przepis na wyjątkowe danie
Niezwykle trudne warunki w Beskidach. Ważny apel ratowników GOPR
Niezwykły wyczyn włoskiego polityka. Lorenzo Lotti ustanowił nowy rekord
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić