Tajemnicza dziura w ziemi "ożyła". Wcześniej pochłonęła człowieka

17

Jeszcze w 2013 r. w amerykańskim stanie Floryda w ziemi pojawił się ogromny otwór, który pochłonął człowieka. Po dziesięciu latach dziura na przedmieściach Tampy znów się otworzyła. Portal CNN donosi, że otwór ma średnicę ok. 6 metrów.

Tajemnicza dziura w ziemi "ożyła". Wcześniej pochłonęła człowieka
Zapadlisko w ziemi na Florydzie. (New York Post)

To już trzeci raz, kiedy zapadlisko pojawia się na Florydzie. Pierwszy przypadek miał miejsce w 2013 r. i był tragiczny w skutkach. Otwór pojawił się pod domem, w którym przebywało pięć osób. Cztery z nich zdołały uciec, natomiast ciała piątej (37-letniego Jeffa Busha) nigdy nie wydobyto.

Dziura, która w istocie jest lejem krasowym, pojawiła się drugi raz niedługo po tragicznym incydencie. W 2015 r. przyroda znów dała o sobie znać, tym razem jednak nie pochłonęła żadnego życia.

Władze Tampy postanowiły wypełnić dziurę mieszanką wody oraz żwiru i mieszkańcy mogli zapomnieć o zagrożeniu. Do czasu jednak, bowiem 10 lipca 2023 r. otwór pojawił się po raz trzeci.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ogromna dziura w ziemi znów pojawiła się w USA

Zapadlisko znajdujące się przy 240 Haithway Drive w Seffner na przedmieściach Tampy zdaniem lokalnych strażaków nie stanowi zagrożenia dla okolicznych mieszkańców. Dodatkowo lokalne media studzą emocje i tłumaczą, że tego typu zjawisko nie jest rzadkim widokiem na Florydzie.

Żaden z okolicznych domów nie wydaje się być w niebezpieczeństwie. To, co tutaj widzimy, nie jest niczym niezwykłym – mówił na temat zapadliska dyrektor departamentu egzekwowania prawa w hrabstwie Hillsborough Jon-Paul Lavandeira.

Choć tworzenie się szerokich lejów krasowych nie należy do codzienności w USA, to nie można traktować tego incydentu jako rzadką anomalię. Podobne sytuacje zdarzają się od dawna – i będą zdarzać nadal. Winowajcą jest tamtejsza geologia.

Potencjalnie niebezpieczne otwory w ziemi, które systematycznie pojawiają się na Florydzie, są wynikiem obecności dużej ilości skał wapiennych w glebie. Przyczyniają się one do przemieszczania wód gruntowych, w efekcie czego wierzchnie warstwy ziemi nabierają masy i z czasem okazują się być zbyt ciężkie dla wapiennych "podstaw".

Skumulowany na skałach ciężar powoduje ich niszczenie, a to wiąże się z tworzeniem zapadliska. To, które wytworzyło się kilka dni temu, jest stosunkowo niewielkie, bo mierzy 6 metrów szerokości i tyle samo głębokości. Władze hrabstwa Hillsborough zapowiedziały, że dół zostanie zasypany 150 tonami żwiru i wody. Na razie dziura została ogrodzona płotem.

Autor: NGA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić