Zamkną szpital przez hakerów? "Jesteśmy ostatnią ofiarą"

6

Dwa lata po głośnym ataku hakerskim, który na wiele miesięcy sparaliżował system komputerowy rejestrujący pacjentów, władze szpitala świętej Małgorzaty w Spring Valley, w stanie Illinois oficjalnie ogłaszają jego zamknięcie.

Zamkną szpital przez hakerów? "Jesteśmy ostatnią ofiarą"
Zamkną szpital po ataku hakerskim (Adobe Stock, St. Margaret's Health w Spring Valley)

Pracownicy placówki miesiącami próbowali nadrabiać zaległe rozliczenia swoich pacjentów spowodowane paraliżem systemu komputerowego.

W USA cały system opieki zdrowotnej jest ściśle skomputeryzowany, a po ataku hakerów jaki miał miejsce na amerykańskie szpitale w 2021 roku rejestratorki miały problem z umawianiem wizyt, nie mogły też odbywać się planowane wcześniej operacje.

Hakerzy zastosowali wobec szpitala świętej Małgorzaty w Spring Valley, w stanie Illinois popularną metodę ransomware, czyli zainfekowali komputery placówki oprogramowaniem blokującym dostęp do danych i kluczowej infrastruktury informatycznej celem wymuszenia okupu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ważna deklaracja prywatnej przychodni. Chodzi o piątą falę

Dla placówki obsługującej miasteczko liczące 5000 mieszkańców, tego typu atak był zabójczy. Gdy doszły do tego konsekwencje pandemii, problemy z łańcuchem dostaw i inflacja nie udało już im się podnieść.

Potwierdziła to Linda Burt, wiceprezeska szpitala w rozmowie z CNN, która oficjalnie poinformowała o zamknięciu placówki.

Małe wiejskie szpitale w całym kraju walczą o przetrwanie - podkreśliła Burt. - Jesteśmy tego ostatnią ofiarą.

Urzędnicy federalni próbowali zahartować szpitalne systemy komputerowe i wcześnie ostrzegać je o potencjalnych włamaniach, ale te działania okazały się niewystarczające. Szczególnie, że wiele organizacji opieki zdrowotnej, które są celem ataków hakerskich, ma kluczowe znaczenie dla lokalnych społeczności i gdy nagle musi wezwać FBI lub prywatnych specjalistów medycyny sądowej to tego typu działania paraliżują pracę placówki na długie miesiące.

Amerykańskie statystyki mówią o kilkudziesięciu cyberatakach na kliniki medyczne w ostatnich latach w USA.

Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić