Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Konrad Siwik
Konrad Siwik
|

Zegar zagłady tyka. Zostało nam 100 sekund do końca świata

169
Podziel się:

Świat nieubłaganie sekunda po sekundzie osuwa się w kierunku samozagłady. Biuletyn Naukowców Atomowych w czwartek po raz kolejny ustawił wskazówki słynnego zegara zagłady na 100 sekund do północy.

Zegar zagłady tyka. Zostało nam 100 sekund do końca świata
Zegar końca świata tyka (Pixabay)

Trzeci rok z rzędu zegar został ustawiony w sekundach, a nie minutach, aby pokazać pilność metafory mówiącej o tym, jak blisko zagłady jest Ziemia.

"Stałość nie jest dobrą wiadomością. W rzeczywistości odzwierciedla ona osąd rady, że utknęliśmy w niebezpiecznym momencie, który nie przynosi ani stabilności, ani bezpieczeństwa" – powiedziała na konferencji prasowej Sharon Squassoni, współprzewodnicząca Rady Nauki i Bezpieczeństwa Biuletynu i profesor w Instytucie Międzynarodowej Polityki Nauki i Technologii na Uniwersytecie George'a Washingtona.

The Bulletin of the Atomic Scientists stworzył zegar w 1947 roku, aby pokazać, jak blisko unicestwienia była planeta przez broń jądrową. W ostatnich latach przy ustalaniu czasu czasopismo uwzględniło również skutki zmian klimatycznych i inne pojawiające się zagrożenia.

75. rocznica powstania zegara zagłady

W 75. rocznicę powstania zegara eksperci biuletynu przedstawili szereg zagrożeń, przed którymi stoi świat, począwszy od dezinformacji podsycającej podziały, wzrostu globalnego napięcia napędzającego nuklearny wyścig zbrojeń, pandemii COVID-19 uwypuklającej niezdolność narodów do walki z coraz częstszymi epidemiami, a skończywszy na zmianach klimatycznych zaostrzających klęski żywiołowe i globalną niestabilność.

"Zegar zagłady nie jest ustawiany przez dobre intencje, ale raczej przez dowody działania, lub w tym przypadku braku działania" – powiedział dziennikarzom Scott D. Sagan, profesor Uniwersytetu Stanforda. "Oznaki nuklearnych wyścigów zbrojeń są wyraźne" – podkreślił.

Dezinformacja zbliża nas do zagłady

Dezinformacja odegrała również znaczącą rolę w utrzymaniu zegara na najbliższym północy punkcie w historii, a eksperci odnotowali jej wpływ na demokrację, zmiany klimatyczne i pandemię, z rosnącą liczbą ludzi fałszywie wierzących w powszechne oszustwa wyborcze, sceptycznych wobec szczepień i niezainteresowanych ograniczeniem zachowań, które gotują naszą planetę.

Rachel Bronson, przewodnicząca Biuletynu wciąż jednak ma nadzieję, że ludzkość w końcu przejrzy na oczy. "Nadal wierzymy, że ludzie są w stanie poradzić sobie z zagrożeniami stwarzanymi przez nowoczesne technologie, nawet w czasach kryzysu. Jednak jeśli ludzkość ma uniknąć egzystencjalnej katastrofy, która przyćmiłaby wszystko, co do tej pory widziała, krajowi przywódcy muszą znacznie lepiej przeciwdziałać dezinformacji, zważać na naukę i współpracować w celu zmniejszenia globalnego ryzyka" – podsumowała.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(169)
kampie
7 miesięcy temu
jakoś mineło 20 h i jeszcze żyje
Jan kos
7 miesięcy temu
Co za bzdury
adio
7 miesięcy temu
Zagłady czego?. Ludzkości ?. To tylko, jeśli można użyć takiego określenia< wyjdzie ziemi na dobre. A jak ludzie wyginą to co ?. Nie takie "wymarcia" się zdarzały. Ziemia sobie poradzi. Tysiące gatunków już wyginęło, tysiące nowych wyewoluowało, i tysiące nowych jeszcze wyewoluuje. I tak do końca aż słońce zamieni się w czerwonego karła i cały układ wysterylizuje.
DDK
7 miesięcy temu
końca świata nie będzie bo w Tokyo już jest jutro!!!
?????
7 miesięcy temu
Końca świata nie będzie, najwyżej koniec naszej planety. Co za pierdoły tu wypisują.
Oszołomy
7 miesięcy temu
Mając 100 sekund życia przed sobą założyłbym maskę na twarz i rękawiczki - i pewnie bym upudrował nosek....
Jaman
7 miesięcy temu
Nie martwi mnie to w ogóle, bo "śmierć, zło najgorsze, nie dotyka nas wcale, bo gdy my jesteśmy- nie ma jej, gdy ona jest- nie ma nas" :)
Doda
7 miesięcy temu
Ciagle się zastanawiam po co my ludzie jesteśmy na tej kuli ziemskiej odpowiedź nasuwa się sama żeby wszystko i wszystkich zniszczyć Jesteśmy najgorszym gatunkiem na tym świecie
Parobek Niski...
7 miesięcy temu
To nie spłacać kredytu? Myślę że ludzie bagatelizują. Bo nie znają swojej wartości. Nie robi im różnicy czy wyrzucą coś w lesie itp. Napędzamy biedę i pospólstwo. Od papierosów czy innych browarów są niedotlenieni i robią z siebie ofiary za social. Jedziemy autobusem bez kierowcy.
Nikt
7 miesięcy temu
Czlowiek to wirus wszystko niszczy zmienia zabija pasorzyt jak cos pierdyknie bedzie spokoj dla ziemi i wszechswiata jestesmy nic nie warci
Stan
7 miesięcy temu
W rzeczywistości są to wypowiedzi natchnione przez demony. Te wypowiedzi dokonują znaków i wychodzą do królów całej ziemi, żeby zgromadzić ich na wojnę, która ma się rozegrać w wielkim dniu Wszechmocnego Boga.(...)Te natchnione wypowiedzi zgromadziły królów w miejscu, które po hebrajsku nazywa się Objawienie 16:14,16 Ludzie wprawdzie mają możliwość samozagłady ale Bóg do tego nie dopuści
cada
7 miesięcy temu
CZAS PRZESTAC PLODZIC ZIECI BO BEDA ZNOSIC KATIUSZE,ZERO RODZENIE BO TY UMIRASZ A DZIECKO CIERPI
Aki
7 miesięcy temu
Nie macie bladego pojęcia o czym piszecie. To tylko dowodzi tezie w artykule o naturze ludzi, dlatego taki wniosek - o zagładzie. Może nie nasze pokolenie jeszcze, ale nasze dzieci będą miały przejebane z tym co im tu na ziemi zostawimy. Kochacie swoje dzieci? Ludzie to zwierzęta, gatunek ssaków, który zyskał znakomite zdolności adaptacyjne i inteligencję nieco wyższą od pozostałych zwierząt. Niewiele, bo najbliższy ludzkości krewniak wiele nie odbiega inteligencją od ludzi. Szympans, oceniono że inteligencja tego zwierzęcia to 85 pkt w skali Weschlera, człowiek przeciętnie ma sto. Taka inteligencja nie daje możliwości zrozumienia np. Podstaw fizyki. Nie ma przy tej inteligencji czegoś takiego jak zdolność do abstrakcyjnego myślenia, czyli empatii również. Przeciętny człowiek nie jest w stanie zreflektować, a co dopiero zrozumieć jaki ma wpływ na świat i innych ludzi. Jedynie o czym jest w stanie decydować, to co zeżreć, wychlać, się się Jebnać do spania i jak zdobyć na to środki. Nie potrafi on myślowo wyjść poza własną istotę. Dlatego powszechnie znany stosunek - jebie mnie to, albo co obchodzi mnie ziemia, czy jak będą żyły jego dzieci sąsiad, czy brat, nie ma żadnej wartości. Ewentualnie to może sąsiada jebnąć w rogi. A dla kasy zrobi wszystko. Konsumpcja, marnotrawstwo, nieracjonalne podejście do życia. Siedem miliardów takich ludzi to katastrofa już jest. Wystarczy tylko, że nie potrafią zarządzać energią i niszczą swój świat, ten w którym żyją. Jak można być takim idiotą, niewrażliwym imbecylem, kłamcą i oszustem. Ja tego nie pojmuje.
True love
7 miesięcy temu
NAJGORSZE W TYM WSZYSTKIM JEST TO, ŻE U WŁADZY NA PRAWIE CAŁYM ŚWIECIE SĄ LUDZIE GŁUPI I MALI, WRĘCZ PRYMITYWNI.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić