5 najbardziej toksycznych przyborów kuchennych

174

Coraz więcej osób przykłada wagę do zdrowego odżywiania się, dlatego warto upewnić się, czy przyrządy, w których gotujemy pełnowartościowe posiłki, nie psują ich jakości. W końcu to, z czego wykonane są nasze garnki i patelnie, również ma duży wpływ na zdrowie.

5 najbardziej toksycznych przyborów kuchennych
(Getty Images)

Powłoki nieprzywieralne

Powłokom nieprzywieralnym nie można odmówić tego, że są praktyczne i wygodne w użytkowaniu. Jednak wykonuje się je z fluoropolimerów, które po podgrzaniu wydzielają kwas perfluorooktanowy, uważany za rakotwórczy. Organizm człowieka nie jest w stanie strawić tej substancji, dlatego też odkłada się ona w naszym ciele, zatruwając je.

Przybory wykonane z miedzi

Miedź jest metalem miękkim, który często jest porównywany z niklem. Podobnie jak on, przy podgrzaniu uwalnia toksyny. Podczas gotowania szkodliwe substancje przedostają się z miedzianych garnków i patelni do jedzenia.

Miedź sama w sobie jest ważnym pierwiastkiem śladowym. Wzmacnia kości, tkankę łączną i system odpornościowy oraz dodaje energii.

Jednak jej nadmiar może być szkodliwy dla organizmu i powodować niedobór witaminy C. Także problemy z tkanką łączną, różnego rodzaju nowotwory powiązane z wysokim poziomem estrogenu, choroby tarczycy i serca.

Emalia z ołowiem

Może to być zaskakujące, jednak niektóre szkliwa ceramiczne, szkło i emalie pokrywające przyrządy kuchenne mogą zawierać ołów. Używa się go w produkcji, aby zwiększyć wytrzymałość produktów i nadać im jednolity kolor.

Dzieci poniżej 6. roku życia są najbardziej narażone na zatrucie ołowiem. Jak można się domyślić, przedostaje się on do potraw przy podgrzewaniu. Dlatego też, jeżeli produkt jest oznaczony jako dekoracyjny, nie należy podawać ani przyrządzać w nim posiłków.

Akcesoria z aluminium i stali nierdzewnej

Niebezpieczeństwo związane z używaniem aluminium to powracający od wielu lat temat. Naukowcy z Keele University wierzą, że jego nadmiar w organizmie może łączyć się z chorobą Alzheimera.

W dzisiejszych czasach aluminiowe garnki są poddawane specjalnym procesom zwiększającym bezpieczeństwo ich stosowania, jednak dla spokoju ducha warto przemyśleć zastosowanie tego rodzaju przyrządów w kuchni. Stal nierdzewna jest wykonana z metali takich jak: nikiel, żelazo, chrom, tytan, miedź, molibden i wanad. Jeżeli używamy garnków wykonanych ze stali nierdzewnej gorszej jakości, istnieje zagrożenie, że metale te będą się przedostawać do naszej żywności.

Chcąc zaopatrzyć się w bezpieczne zamienniki, warto zwrócić uwagę choćby na żeliwne garnki i patelnie. Gotowanie w nich jest nie tylko bezpieczne, ale co więcej, może podnieść wartość odżywczą potraw. Podczas obróbki termicznej żeliwne przyrządy uwalniają niewielką ilość żelaza, która trafia do gotowanych w nich produktów, zwłaszcza jeśli są kwasowe, jak na przykład pomidory.

Autor: MAK
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić