aktualizacja 

Były wszędzie. Naukowcy przebadali łożyska po ciąży

59

Naukowcy opublikowali wyniki najnowszego badania ludzkich łożysk zgromadzonych na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Wynika z niego, że w każdym z nich znaleziono cząstki tzw. mikroplastiku.

Były wszędzie. Naukowcy przebadali łożyska po ciąży
Mikroplastik odnaleziony w łożysku (Licencjodawca, Garcia et al.)

Zanieczyszczenie powietrza oraz zużycie tworzyw sztucznych ma wpływ na życie i zdrowie każdego człowieka. Jak pokazują wyniki najnowszego badania przeprowadzonego na Hawajach, tyczy się to także organizmów rozwijających się w łonie matki.

Naukowcy wzięli pod lupę 30 łożysk, które zostały przekazane w celach badawczych w latach 2006-2021. Wyniki tego doświadczenia są niezbyt optymistyczne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kaucja na butelki plastikowe. Kiedy wejdzie w życie?

Okazało się, że we wszystkich przebadanych próbkach zespół badaczy odnalazł mikroplastiki o różnych stężeniach. Wahały się one pomiędzy 6,5 a 685 mikrogramów na gram tkanki, co znacząco przewyższa poziomy stwierdzane w ludzkim krwiobiegu.

Na ten moment nie wiadomo, czy zanieczyszczenie łożysk wpływa w jakikolwiek sposób na zdrowie płodu lub matki. Naukowcy spodziewają się jednak, że zanieczyszczenie łożysk będzie wyłącznie rosło ze względu na zanieczyszczenie środowiska.

To dawka czyni truciznę. Jeśli będzie nadal rosła, wtedy będzie się czym martwić. Jeśli zauważymy wpływ na łożyska, może to mieć przełożenie na całe życie ssaków - wyjaśnia biolog Matthew Campen z Uniwersytetu w Nowym Meksyku.

Plastik z butelek i toreb w łożyskach

Wśród mikroplastików odnalezionych w łożyskach prym wiódł polietylen. To najczęściej produkowany plastik na naszej planecie, który jest wykorzystywany w produkcji jednorazowych toreb czy też butelek. Oprócz tego naukowcy wyodrębnili m.in. polichlorek winylu, nylon czy polpropylen.

Badacze zauważają, że wszystkie te związki mają prawdopodobnie po kilkadziesiąt lat. Naukowcy twierdzą, że zostały one utlenione i pozostawały przez lata w środowisku, zanim zostały połknięte przez ludzi w procesie wymiany gazowej.

Można oczekiwać, że naukowcy będą kontynuować badania nad mikroplastikiem w łożyskach. Kolejnym krokiem będzie określenie potencjalnego wpływu tych związków na dalszy rozwój dzieci.

Autor: ACG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić