Polacy piją ją, żeby sobie nie zaszkodzić. Tymczasem efekt jest odwrotny

26

Tygodniowo pochłaniamy nawet 5 gramów plastiku. To tak jakbyśmy połykali plastik wielkości karty kredytowej. Jednak nadal Polacy z chętnie sięgają po wodę w plastikowych butelkach. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez agencję badawczą BioStat na zlecenie SodaStream, w naszym kraju robi to nawet 9 na 10 osób.

Polacy piją ją, żeby sobie nie zaszkodzić. Tymczasem efekt jest odwrotny
Woda z kranu jest dobra dla środowiska i zdecydowanie lepsza dla naszego zdrowia od tej w plastikowych butelkach (Pixabay, Bob)

Prawie połowa Polaków nie zamierza sięgać po wodę z kranu. Dla wielu powodem jest obawa o własne zdrowie. Tymczasem choć wielu osobom ciężko to przyjąć, specjaliści nie mają wątpliwości: picie zwykłej wody z kranu pod wieloma względami jest zdrowsze niż spożywanie wody przechowywanej w plastiku.

Kranówka lepsza dla nas i środowiska

Rocznie na całym świecie sprzedawanych jest kilkaset miliardów plastikowych butelek. Do recyclingu trafia mniej, niż 10 proc. Reszta ląduje na wysypiskach śmieci lub w oceanach. Sama dystrybucja wody w plastikowych butelkach to emisja 8 milionów ton dwutlenku węgla do atmosfery. Tymczasem kranówka jest tańsza i lepsza dla środowiska. Jeśli często jesteśmy w terenie, to warto się wyposażyć w butelkę wielorazowego użytku - najlepiej szklaną. Jedna taka butelka w ciągu czterech lat może zastąpić 1769 jednorazowych plastikowych butelek. Możemy też kupić dzbanek z filtrem. Jednak uwaga - często te dzbanki również są wykonane z plastiku!

Badacze znajdują coraz więcej mikroplastiku w ludzkich organizmach, m.in. w płucach, a niedawno też w mleku kobiecym. Te cząsteczki są wszędzie - w powietrzu, jedzeniu, wodzie. Nieświadomie pochłaniamy jego znaczne ilości. Wybierając wodę z plastikowej butelki robimy to na własne życzenie.

Mikroplastik a zdrowie

Butelce plastikowej nie trzeba wiele, aby zaczęła wytwarzać mikroplastik. To może być nagrzanie np. poprzez nieodpowiednią ekspozycję w sklepie czy uszkodzenie w czasie transportu. To wystarczy, aby mikroplastik i szkodliwe związki chemiczne były wydzielane do znajdującej się wewnątrz butelki wody.

Co dzieje się z naszym organizmem, gdy dostarczamy mu sporą dawkę mikroplastiku? Zaburza gospodarkę hormonalną i ma negatywny wpływ na płodność, o czym alarmuje "Endocrine Society", międzynarodowa organizacja medyczna zrzeszająca endokrynologów. Mikroplastiki są jedną z głównych przyczyn drastycznego wzrostu chorób endokrynologicznych (czyli związanych z hormonami), w tym nowotworów - informuje portal abcZdrowie.

To jednak nie wszystko. Wysokie stężenie mikroplastiku przyczynia się do obumierania komórek w naszym organizmie a także do powstawania reakcji alergicznych.

Alternatywy dla wymagających

Nie każdy lubi smak wody z kranu. Wiele osób preferuje też tą gazowaną. Jednak już teraz na rynku dostępne są automaty, które mogą zamienić zwykłą wodę w gazowaną. Smak możemy też zmienić z pomocą różnego rodzaju kapsułek bez cukru, które można kupić przez internet. Tradycjonaliści smak swojej wody mogą zmienić z pomocą soku.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić