Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Czai się na basenie i pod prysznicem. Umrzeć może 1 na 10 osób

0

Trudno o lepszą ochłodę w ciepłe dni niż kąpiel w basenie. Warto jednak wiedzieć, że na basenie może się czaić zagrożenie. Przypadki zakażenia bakterią Legionella pneumophila nie są co prawda częste, ale jak już wystąpią, to mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet do śmierci.

Czai się na basenie i pod prysznicem. Umrzeć może 1 na 10 osób
Groźne bakterie czają się w basenach, fontannach, a nawet w kranach. Wywołują poważną chorobę (Getty Images)

Wraz z nadejściem ciepłych dni, wiele osób decyduje się na spędzanie wolnego czasu na basenie, ciesząc się słońcem i chłodząc się w wodzie.

Dla tych, którzy są zmuszeni do pracy w biurze, a mają dostęp do klimatyzacji, ten wynalazek jest nieoceniony. Dla reszty, jedynym rozwiązaniem jest odpoczynek w parkach i ogrodach.

I na basenie, i w klimatyzacji może się czaić tymczasem groźna bakteria. Szczególnie w ciepłe dni, a tych wraz ze zbliżającym się latem będzie tylko przybywać. Wysokie temperatury stanowią idealne warunki dla rozwoju choroby legionistów, poważnej infekcji płuc wywoływanej przez bakterię Legionella pneumophila.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: W jego basenie czaiła się trzymetrowa bestia. Właściciel wezwał służby

Choroba ta może rozwinąć się poprzez wdychanie drobnych kropelek wody zanieczyszczonej tą bakterią. Statystyki są alarmujące. Według szacunków Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) - amerykańskiej agencji rządowej - jedna na 10 osób, które zachorują na tę chorobę, umrze z powodu powikłań.

Bakteria może ukrywać się w wielu miejscach, takich jak klimatyzacja, spa, baseny, wanny z hydromasażem, krany i prysznice, które nie są często używane, a nawet w wilgotnym kompoście doniczkowym w ogrodzie.

Choroba legionistów - objawy

Objawy choroby legionistów są podobne do objawów grypy. To m.in. bóle głowy, bóle mięśni, zmęczenie i dreszcze. Chorzy doświadczają również wysokiej temperatury, skarżą się na problemy z oddychaniem i bóle w klatce piersiowej.

W przypadku choroby legionistów konieczne jest natychmiastowe wdrożenie odpowiedniego leczenia. Zwykle trwa ono kilka tygodni, ale może dojść do poważnych powikłań, a nawet śmierci. Dlatego ważne jest, aby nie lekceważyć objawów i udać się do lekarza.

Co zrobić, żeby zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę legionistów? Pamiętaj o stosowaniu środków dezynfekujących w basenach i podobnych miejscach, jeśli tylko jest to możliwe. Nie zaniedbuj również własnej higieny osobistej.

Choroba legionistów w Polsce

W 2023 r. głośno było o legionellozie w Rzeszowie. W mieście odnotowano wówczas 150 przypadków choroby, a 14 osób zmarło. Wszystkie osoby, które zmarły, miały choroby współistniejące. W związku z licznymi przypadkami w mieście zwołano wtedy sztab kryzysowy, zarządzono też dezynfekcję miejskiej sieci wodociągowej.

Autor: AWWA
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić