Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Dodawany na potęgę. Podnosi cholesterol i trójglicerydy, powoduje, że tyjesz

61

Ta substancja słodząca jest powszechnie obecna w wielu produktach spożywczych. Dowiedz się, czym jest właściwie syrop glukozowo-fruktozowy i jaki wpływ na nasze zdrowie ma jego częste spożywanie.

Syrop glukozowo-fruktozowy w diecie zwiększa ryzyko nadwagi
Syrop glukozowo-fruktozowy w diecie zwiększa ryzyko nadwagi (Getty Images)

Syrop glukozowo-fruktozowy jest otrzymywany głównie ze skrobi kukurydzianej. Znajdziemy go m.in.: w galaretkach, dżemach, likierach, piwach smakowych, deserach mlecznych, lodach oraz wyrobach cukierniczych i piekarniczych

W skład tej substancji słodzącej wchodzą dwa cukry proste – fruktoza i glukoza. Zadaniem syropu jest poprawić smak, konsystencję, zapach i kolor produktów spożywczych, do których jest dodawany. Niestety, syrop ten nie posiada żadnych wartości odżywczych za to zawiera dużą ilość pustych kalorii. Nadmierne spożywanie artykułów zawierających syrop glukozowo-fruktozowy może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu.

Jak każdy cukier, ta substancja również jest odpowiedzialna za przyrost tkanki tłuszczowej, co jak wiadomo wiąże się ze wzrostem masy ciała. Syrop glukozowo-fruktozowy spożywany regularnie może przyczynić się do rozwoju takich schorzeń jak insulinooporność czy cukrzyca.

Kolejnym schorzeniem związanym z obfitością syropu glukozowo-fruktozowego w naszej diecie jest dna moczanowa. Podczas metabolizmu fruktozy powstaje substancja, której nadmiar powoduje powstawanie kwasu moczowego. Jego odkładanie się w stawach doprowadza do przewlekłego stanu zapalnego.

Ten słodki dodatek w zbyt dużych ilościach może przyczyniać się do obkurczania naczyń krwionośnych, co zwiększa prawdopodobieństwo nadciśnienia tętniczego. Poza tym jego regularna obecność w naszym jadłospisie podnosi poziom złego cholesterolu i trójglicerydów we krwi, co może doprowadzić do miażdżycy, udaru mózgu lub zawału serca.

Autor: KAM
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić