Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kamil S. Sikora
|

Dotyka co trzeciego z nas. Szybko wykańcza mózg

22
Podziel się:

Szacuje się, że co trzeci mieszkaniec Europy chociaż raz w życiu doświadczy choroby mózgu. Objawy tych schorzeń są niestety często bagatelizowane, a nieleczone mają wpływ na cały organizm i mogą doprowadzić do nieodwracalnych zmian, a nawet do śmierci. Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, natychmiast skonsultuj je z lekarzem.

Dotyka co trzeciego z nas. Szybko wykańcza mózg
Co trzeci Europejczyk zmaga się w ciągu życia z jakąś chorobą mózgu (Licencjodawca, Martin Dimitrov)

Choroba Alzheimera rozwija się najczęściej u osób po 65. roku życia, choć zdarzają się wyjątki. W Polsce zdiagnozowanych jest ponad 350 tys. przypadków. Pierwszym objawem tej degeneracyjnej choroby układu nerwowego są problemy z pamięcią, przede wszystkim krótkotrwałą. Mogą pojawić się też zaburzenia i wahania nastroju. Na zaawansowanym etapie choroby pacjent ma problemy z powrotem do domu, pojawiają się kłopoty z prawidłową mową, rozwija się depresja, a także lęki. Chory nie rozpoznaje swoich najbliższych.

Inną chorobą mózgu, która nie oszczędza Europejczyków jest udar. Tu średnia wieku to 65-70 lat, ale atakuje też osoby młodsze, nawet 30-latków. Udar może doprowadzić do śmierci i trwałego upośledzenia, dlatego gdy się pojawi, liczy się każda minuta, by pomóc osobie, która go doświadcza. Przy udarze obserwuje się niedowład jednej części ciała, trudności z wypowiedzeniem prostego zdania, a także problemy ze wzrokiem. Do czynników zwiększających ryzyko udaru zaliczamy: choroby układu sercowo-naczyniowego, otyłość, cukrzycę i palenie papierosów.

Jedną z najbardziej podstępnych chorób mózgu jest tętniak. Mówi się, że to ‘’cichy zabójca’’, gdyż zazwyczaj nie daje żadnych znaków ostrzegawczych. W niektórych przypadkach objawy pojawiają się kilka dni a nawet kilka tygodni wcześniej. Mogą wystąpić silne bóle głowy, który nasilają się podczas kaszlu, wysiłku czy dużych emocji. Ból ten idzie w parze z nudnościami. Rzadziej towarzyszą mu drgawki. Tętniak może doprowadzić do zgonu w krótkim czasie, dlatego wymaga leczenia chirurgicznego.

Oprócz wyżej wymienionych chorób, do schorzeń atakujących mózg możemy również zaliczyć: raka mózgu, chorobę Parkinsona, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, stwardnienie rozsiane, stwardnienie zanikowe boczne, kleszczowe zapalenie mózgu czy chorobę Huntingtona.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(22)
klerdobudy
miesiąc temu
Większosć polityków z PiS-dy ma objawy chorobowe ale wszystkich przebija Kaczyński i Terlecki!
klerdobudy
miesiąc temu
Alzhaimer jest wtedy gdy nie pamiętasz że masz Parkinsona!
AdAn
2 miesiące temu
W wieku 25 lat zdiagnozowano u mnie stwardnienie rozsiane. Teraz mam 31 i żyje dalej, jestem w lepszej kondycji niż moi młodsi znajomi. Nie ma co się martwić na zapas. Co będzie to będzie.
Anioł ciemnoś...
2 miesiące temu
Pamiętam jak naukowiec powiedział jak odkryły łasuch genetyczny że już żadna choroba nie zagraża nam widzę to teraz coraz gorzej
Gość
2 miesiące temu
Donald ma Alzheimera.
XYZ
2 miesiące temu
Systematycznie straszycie ludzi, a chyba wystarcza inflacja i wojna. Kogo ta chooroba ma traific, to trafi i po co straszyc?
Myszków
2 miesiące temu
Fajnie by było gdyby Jarka i zbynia nie było
Che Gewara
2 miesiące temu
Kolumbia??? Kartele wpływają na prezydenta i prokuraturę? Czyżby ostatni gasil światło???
Stary polak
2 miesiące temu
Eureka !!!! To tłumaczy zachowanie Donalda Tuska
Piter
2 miesiące temu
Na coś musimy rozstać z tym pięknym ale z powodu chciwości i zakłamania ludzi światem.
Medycyna
2 miesiące temu
Ci co piszą te artykuły ogarnięci są wszyscy ta chorobą.
Mila
2 miesiące temu
Znam osobę ktora juz po 40 ma problemy tej choroby. Po co pisać w jakim wieku. Wszystkie choroby mogą się wcześniej objawiać. Tylko u nas taka medycyna ze badania robia albo po 50 albo po 60
ABUDABU
2 miesiące temu
Te wiadomości pisze sztuczna inteligencja słabo rozwinięta
ABUDABU
2 miesiące temu
Mnie dotkneło wyszedłem po zapałki i nie było mnie tydzień. Nie umisłem żonie powiedzieć gdzie byłem ale wróviłem z GW
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić