aktualizacja 

Dziwny objaw. Ostrzega, że rak zajął już jelita

18

Choroby jelita grubego mogą zaatakować osoby w każdym wieku. Warto zatem znać objawy, które powinny nas skłonić do skonsultowania się z lekarzem.

Objawy chorych jelit
Objawy chorych jelit (Getty Images)

Objawy poważnych chorób jelita grubego

Ból brzucha jest najbardziej charakterystycznym objawem, który informuje nas o tym, że nasze jelita nie funkcjonują prawidłowo. Gdy ból objawia się w postaci skurczów, może wskazywać na chorobę Crohna lub stany zapalne okrężnicy. Silne i regularne bóle to również objaw raka jelita grubego lub polipów.

Zaniepokoić powinny nas też biegunka oraz zaparcia. Należy je jednak uważnie obserwować. Czasami świadczą po prostu o złej diecie. Gdy jednak to nie objaw niewłaściwych wyborów żywieniowych, to znak, by udać się do lekarza. Regularne biegunki czy zaparcia mogą świadczyć o zapaleniu jelita grubego, polipach, niedrożności, zespole jelita drażliwego, chorobie Crohna czy nowotworze.

Objawem, którego nigdy nie wolno bagatelizować, jest krew w stolcu. To zawsze sygnał alarmowy i powód do niepokoju. W tym przypadku nie zwlekaj, tylko skonsultuj się z lekarzem.

Nawracająca krwawa biegunka oraz nietrzymanie stolca to kolejne objawy wymagające wizyty u specjalisty. Symptomy mogą wskazywać na chorobę Crohna, polipy, raka, zapalenie okrężnicy, zapalenie uchyłków czy zespół jelita drażliwego.

Zmniejszenie rozmiarów stolca to objaw pojawiający się przy nowotworach złośliwych. Pojawia się, gdy komórki rakowe blokują przejście kału przez jelito grube. Stolec wówczas jest cienki.

Kolejny symptom wymagający konsultacji to wzdęcia. Uczucie pełnego brzucha towarzyszy stanom zapalnym jelita grubego, uchyłków czy choroby Crohna.

Tym, co powinno nas zaniepokoić, jest również zażółcona twardówka. Objaw ten pojawia się w przebiegu zapalenia okrężnicy, uchyłków, choroby Crohna oraz nowotworu jelita grubego. Eksperci zalecają też zwrócić uwagę na nagłą utratę wagi bez wyraźnej przyczyny. To symptom, który towarzyszy chorobie Crohna. Objaw ten pojawia się również, gdy komórki rakowe zaatakowały organizm.

Gdy jelita zaatakowała poważna choroba na błonie śluzowej jamy ustnej mogą pojawić się również afty i wrzody. Objawy te są obserwowane u pacjentów z zapaleniem okrężnicy, uchyłków, chorobą Crohna, polipami, rakiem jelita grubego. Może się również pojawić gorączka. Chociaż są to objawy rzadkie, to nigdy nie powinny być lekceważone.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić