Kamil S. Sikora| 

Dziwny objaw. W tym miejscu ostrzega, że rak uderzył w trzustkę

2

Choroby nowotworowe mogą przez dłuższy czas rozwijać się w ukryciu lub objawiać się nieoczywisty sposób. Jak się okazuje, symptom raka może pojawić się na skórze i wcale nie musi oznaczać rozwój czerniaka. Dowiedz się, jakie zmiany skórne powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u specjalisty.

Dziwny objaw. W tym miejscu ostrzega, że rak uderzył w trzustkę
Rak często daje objaw na skórze. Nagłe pojawienie się jasnych włosów to sygnał alarmowy (Licencjodawca, Nicole Katharina Schober / EyeEm)

Objawy raka które widać na skórze kojarzą się głównie z czerniakiem. Ta niebezpieczna choroba objawia się zmianami barwnikowymi skóry, które zmieniają swój kształt i rozmiar, ulegają uzłośliwieniu i wywołują takie dolegliwości jak swędzenie, zaczerwienienie, owrzodzenie czy krwawienie. Zdarza się, że na skórze pojawiają się symptomy innych rodzajów raka. Oto zmiany skórne mogące świadczyć o rozwoju komórek nowotworowych wewnątrz naszego organizmu.

Przewlekły świąd

Jeżeli swędzenie skóry dokucza nam przez dłuższy czas, to być może jest to początkowy objaw chłoniaka nieziarniczego, białaczki czy guza mózgu. Świąd może występować w miejscu gdzie rozwija się guz lub pojawiać się na różnych obszarach ciała.

Zmiany pęcherzowo-nadżerkowe

Jeśli powodują ból i pojawiają się na błonach śluzowych jamy ustnej, mogą oznaczać rozwój mięsaków lub chłoniaka nieziarniczego. Tego rodzaju zmiany chorobowe atakują również spojówki, narządy płciowe i okolice odbytu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nieoczywiste objawy raka trzustki, które ignorujemy

Rogowacenie ciemne

Są to brunatne przebarwienia, które występują w obrębie fałdów skórnych takich jak doły pachowe, pachwiny oraz zgięcia kolanowe i łokciowe. Mogą oznaczać rozwój komórek rakowych w żołądku.

Brodawki łojotokowe

Wysiew brodawek łojotokowych, któremu towarzyszy uporczywe swędzenie skóry powinien skłonić nas do wizyty u lekarza. Jest to jedne z objawów raka płuca, piersi, żołądka lub układu krwiotwórczego.

Długie i jasne włosy na ciele

U pacjentów dotkniętych nowotworem jelita, trzustki, płuca, pęcherza moczowego i ostrą białaczką, mogą pojawić się bardzo długie, cienkie i jasne włosy (3-4 cm). Na początku wyrastają na twarzy i małżowinach usznych, a potem na pozostałych częściach ciała. Nie rosną na dłoniach, podeszwach i narządach płciowych.

Fioletowy rumień

Tego rodzaju zmiana skórna pojawiająca się w obrębie powiek może być objawem nowotworu jajnika i piersi u kobiet oraz raka układu pokarmowego i płuc u mężczyzn. Do symptomów współtowarzyszących można zaliczyć obrzęk oczodołów i ogniska rumieniowe pojawiające się na karku dekolcie i ramionach.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić