Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Ile godzin człowiek musi spać? Profesor Harvardu obala znane kłamstwo

432

Od zawsze powtarza się nam, że w nocy trzeba spać minimum osiem godzin, by rano wstać wypoczętym i gotowym do działania. Jak się okazuje, to mit i są na to naukowe dowody. Doktor Daniel Lieberman, naukowiec Uniwersytetu Harvarda, chce go obalić i argumentuje, że wcale nie musimy spać tak długo. Jego zdaniem, optymalny jest inny czas.

Ile godzin człowiek musi spać? Profesor Harvardu obala znane kłamstwo
Doktor Daniel Lieberman (Wikipedia)

Sen jest niezwykle ważny i co do tego naukowcy nie mają wątpliwości. Pozwala się nam zregenerować, jest niezbędny dla ciała i umysłu, stanowi okres kumulacji energii przed kolejnym dniem. Ma dobry wpływ na pracę wszystkich głównych układów oraz organów w organizmie człowieka. Skąd zatem przekonanie, że trzeba spać osiem godzin?

Zdaniem doktora Daniela Liebermana, paleoantropologa z Uniwersytetu Harvarda to mit, który uczony stara się obalić. Jego zdaniem osiem godzin snu wcale nie jest optymalne dla człowieka i jest to kłamstwo, z którym stara się walczyć od lat. Ma na to dowody w postaci obserwacji i badań prowadzonych od lat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: WP News wydanie 11.07, godzina 11:50

Porównał zachowanie i ilość snu losowo wybranych badanych, którzy żyją w świecie zachodnim z osobami, które funkcjonują w zupełnie innym środowisku. Bez większości wynalazków pochodzących z XX oraz XXI wieku. Jak dowodzi, zgubny wpływ na nasz sen mają telewizory, telefony oraz wszelkie przedmioty, które uniemożliwiają nam spanie.

W jaki sposób? Emitując białe światło, które pobudza mózg i utrudnia zasypianie. W zasadzie ośmiogodzinny sen i mit o tym, że tyle czasu jest nam potrzebne, by wypocząć, wziął się z XIX wieku. Zdaniem uczonego taki pogląd funkcjonuje od czasów rewolucji przemysłowej, która przewróciła życie człowieka do góry nogami.

"Edison zniszczył nasz sen, prawda?" - argumentował dr Daniel Lieberman.

Wyniki badań są bardzo ciekawe. Ludzie żyjący bez cywilizacyjnych nowinek śpią krócej i regenerują się w czasie sześciu-siedmiu godzin. W społeczeństwach rozwiniętych technicznie mamy tyle bodźców dookoła, że musimy spać dłużej. Nawet osiem godzin, co wcale nie jest tak korzystne dla naszego organizmu. I to również pokazują badania.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Kontakt ze sztucznym światłem, które emitują nasze urządzenia, pobudza mózg i utrudnia zasypianie. Dlatego wieczorem nie powinniśmy sięgać po smartfona, siedzieć przed komputerem czy oglądać ulubiony serial. Sztucznie pobudzony mózg długo będzie przechodził w stan spoczynku, a nasze zmęczenie będzie rosło i rosło.

Co więcej, gdy naukowcy zestawili liczbę godzin snu i prawdopodobieństwo wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, okazało się, że krzywa zachorowań jest najniższa, gdy śpimy około siedmiu godzin. Jeśli śpimy mniej, ryzykujemy bardziej wystąpieniem któregoś ze schorzeń. Tak sam dzieje się, gdy śpimy osiem i więcej godzin.

Oczywiście wszystko zależy od tego, jaki prowadzimy tryb życia, w jakim jesteśmy wieku, czym się na co dzień zajmujemy, czy uprawiamy sport i jak się odżywiamy. Nie ma absolutnego konsensusu co do tego, ile snu potrzebuje człowiek. A dla każdego z nas ta liczba jest najpewniej inna. Jedno jest pewne: zbyt wiele godzin snu też może szkodzić.

Autor: KGŁ
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Niezwykle trudne warunki w Beskidach. Ważny apel ratowników GOPR
Niezwykły wyczyn włoskiego polityka. Lorenzo Lotti ustanowił nowy rekord
Świątek porównana do Rosjanki przez Białorusinów. "Współczuję Polakom reżimu"
Ciało profesora UKSW w aucie. Jest reakcja uniwersytetu
W Lasach Państwowych znów kupimy choinki. Nadleśnictwa kuszą cenami
Zima zaskoczy kierowców? Mandat za lekceważenie tego przepisu jest dotkliwy
Jest popularnym dodatkiem do żywności. Może być niebezpieczny dla zdrowia
Wybory prezydenckie 2025. Biedroń ujawnia, kogo wystawi Lewica
Tragedia w rodzinie Krzysztofa Bosaka. Politycy ślą kondolencje
GIS wydał ostrzeżenie. Chodzi o niezdiagnozowaną chorobę
Straty sięgają milionów. Ryby także są ofiarami powodzi
Zełenski zwrócił się do Trumpa. Oficjalnie podziękował w sieci
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić