Marcin Lewicki
Marcin Lewicki| 

Już atakują. "Nie możemy się przed nimi w pełni ochronić"

13

Kleszcze są ogromnym problemem w Polsce. Przenoszące choroby pajęczaki spotykane są w lasach czy na łąkach w całym kraju i to nie tylko latem. Czy da się przed nimi zabezpieczyć? - Nie możemy się przed nimi w pełni ochronić, ale są skuteczne sposoby minimalizowania ryzyka ugryzienia - tłumaczy w rozmowie z o2.pl dr Małgorzata Dziedzic, specjalistka chorób zakaźnych.

Już atakują. "Nie możemy się przed nimi w pełni ochronić"
Kleszcze są już aktywne. GIS ostrzega (Adobe Stock)

Kleszcze znów są w natarciu. Pajęczaki te siedzą w wysokich trawach na łąkach, w lasach, ale też w przydomowych ogródkach czy na osiedlach. Ich rozwój w ostatnich latach jest ogromny. Sprzyja temu m.in. wysoka temperatura.

Ugryzienie kleszcza nie należy do bolesnych, ale może powodować bardzo niebezpieczne skutki. Pajęczaki przenoszą groźne dla człowieka choroby jak np. borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Nieleczone i bagatelizowane mogą doprowadzić nawet do śmierci.

W jaki sposób chronić się przed kontaktem z kleszczami? Dr Małgorzata Dziedzic tłumaczy, że możliwości zabezpieczenia jest już naprawdę wiele.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sezon na kleszcze rozpoczęty. Jak się przed nimi chronić?
Można nosić specjalne skarpetki przeciwkleszczowe, które nasączone są substancjami odstraszającymi insekty. Warto ubierać spodnie i bluzki z długim rękawem. Spodnie powinno się wkładać w skarpety. Można spryskiwać ciało środkami antykleszczowymi na bazie kwasu mrówkowego - tłumaczy w rozmowie z o2.pl specjalistka chorób zakaźnych.

Dr Dziedzic przestrzega, że żaden sposób nie daje nam stuprocentowej ochrony. Po spacerze zawsze należy dokładnie sprawdzić, czy nie przynieśliśmy kleszcza.

Ekspertka zaznacza, że dziś kleszcze nie są już tylko problemem wiosenno-letnim. Przyznaje, że ma pacjentów z kleszczami, którzy zgłaszają się do niej np. zimą.

Niestety, kleszcze są rosnącym problemem, a 20-30 proc. pajęczaków jest zakażona. Kiedyś spotykane były tylko we wschodniej Polsce, dziś są w całym kraju. Dlaczego jest ich tak dużo? Nie ma wścieklizny. Coraz więcej zwierząt dzikich przenosi kleszcze. Zwierzęta te wchodzą do skupisk ludzkich. Panuje też wysoka temperatura - wymienia dr Dziedzic.

Borelioza może być bardzo groźna!

Specjalistka chorób zakaźnych zaznacza, że w przypadku ugryzienia przez kleszcza, liczy się czas i podjęte działania.

Kleszcza należy jak najszybciej wyjąć i zdezynfekować miejsce ugryzienia. Można to zrobić samemu. Jeżeli kleszcz ugryzie dziecko (szczególnie w okolicach głowy), warto udać się na konsultację lekarską i podać antybiotyk - tłumaczy ekspertka.

Dr Małgorzata Dziedzic zaznacza też, że ewentualne zakażenie boreliozą nie jest wyrokiem i można ją w pełni wyleczyć. Należy jednak błyskawicznie podjąć leczenie. Jak rozpoznać, że mogliśmy się zakazić?

Warto obserwować rumień. Wszelkie, niepokojące sygnały trzeba konsultować z lekarzem. Jeżeli po ugryzieniu kleszcza pojawia się gorączka, to także sygnał mogący świadczyć o zakażeniu. Warto w takim przypadku zrobić niezbędne badania. Im wcześniej wykryjemy chorobę, tym lepiej. Borelioza wykryta niedługo po zakażeniu jest w pełni wyleczalna. Im dalej, tym jest z tym gorzej - wyjaśnia dr Dziedzic.

Dodajmy, że w 2023 roku w Polsce doszło do 25 244 przypadków zakażenia boreliozą. Zanotowano też 659 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić