aktualizacja 

Lubisz ogórki kiszone? Zaszkodzisz sobie, jeśli zapomnisz o jednej rzeczy

11

Kiszonki to popularny dodatek do potraw obecnych na polskich stołach. Kiszone warzywa są pyszne i posiadają szereg zdrowych właściwości. Należy jednak pamiętać, że kiszonek nie wolno jeść na pusty żołądek.


Nie jedz kiszonek na pusty żołądek
Nie jedz kiszonek na pusty żołądek (Getty Images)

Kiszone ogórki, kiszona kapusta lub inne rodzaje kiszonek świetnie sprawdzają się w polskiej kuchni. Są źródłem kwasu mlekowego, który powstaje w wyniku fermentacji. Substancja ta posiada właściwości oczyszczające, wpływa korzystnie na nasze i układ odpornościowy.

Poza tym kiszone potrawy posiadają znaczne ilości cennej witaminy C. Regularne jedzenie kiszonek stymuluje wydzielanie soków trawiennych, poprawia apetyt, a także wpływa pozytywnie na pracę wątroby. Kiszone warzywa sprawdzają się w walce z reumatyzmem i hemoroidami.

Obecność kiszonek w codziennym jadłospisie pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów. Kiszonki zawierają także witaminę A i witaminy z grupy B, dzięki którym żelazo jest lepiej wchłaniane do organizmu. Posiadają w swoim składzie również błonnik pokarmowy oraz wapń, magnez, żelazo, fosfor i potas. Zawarta w nich acetylocholina dba o prawidłowe ciśnienie naszej krwi.

Mimo tych wszystkich walorów zdrowotnych, kiszonki posiadają jedną wadę. Nie należy spożywać ich na czczo, ponieważ mogą nadmiernie pobudzić wytwarzanie kwasów żołądkowych. Wówczas organizm może się zbuntować. Spożywanie kiszonek na pusty żołądek może powodować bóle brzucha i wzdęcia. Kiszonki najlepiej dodawać do dań, które spożywamy w późniejszych porach dnia. Na śniadanie lepiej zjeść jajecznicę ze szpinakiem, zdrową rybę lub owsiankę.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić