Miejsc już nie ma. Dramat dzieci na Podkarpaciu

4

Dzieci mające problem ze zdrowiem psychicznym z woj. podkarpackiego są odsyłane do innych województw. Wszystko dlatego, że... to jedyny szpital. W dodatku jest przepełniony. Na 24 łóżkach jest 40 pacjentów.

Miejsc już nie ma. Dramat dzieci na Podkarpaciu
Szpital w Łańcucie (KPP)

Jedyny oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży na Podkarpaciu przestał przyjmować pacjentów. Kilka dni temu prezes Centrum Medycznego w Łańcucie rozesłał pismo do wszystkich szpitali i oddziałów pediatrycznych w tym województwie.

Nie dajemy już rady. Oddział działa od 2009 r. Od tego czasu ma niezmiennie 24 łóżka dla pacjentów. Na początku działalności mieliśmy ok. 20 pacjentów jednocześnie na oddziale, borykaliśmy się z różnymi problemami, ale mogliśmy funkcjonować. Problemy zaczęły się wraz z początkiem pandemii, a w ostatnich miesiącach nasiliły się do tego stopnia, że musieliśmy podjąć decyzję o wstrzymaniu przyjęć na oddział - mówi Łukasz Wais "Wysokim Obcasom".

Od wielu miesięcy hospitalizowanych jest 33-38 dzieci i nastolatków. Był moment, że było ich 42. 80 proc. jest po próbie samobójczej.

Jest również problem z brakiem lekarzy specjalistów. W przeciągu ostatnich 5 lat aż 8 z nich odeszło na rzecz pracy z dorosłymi lub w lecznictwie otwartym. Pokłosiem tego jest to, że w regionie, w którym łącznie jest dziewięciu psychiatrów dziecięcych, na oddziale pracuje obecnie dwóch specjalistów i dwoje lekarzy w trakcie specjalizacji.

Ciągły stres o życie dzieci

Lekarze żyją w ciągłym stresie, że prędzej czy później któryś pacjent popełni samobójstwo, bo to fizycznie niemożliwe, żeby wszystkimi odpowiednio się zaopiekować i wyeliminować takie niebezpieczeństwo - zaznacza prezes Centrum Medycznego.

Prezes wraz ze starostą łańcuckim Adamem Krzysztoniem apelowali w tej sprawie nawet do Ministerstwa Zdrowia. Niestety, bezskutecznie.

Taka sytuacja dotyczy niestety nie tylko regionu czy naszego kraju. Lekarze obserwują dramatycznie statystyki z krajów Europy i Stanów Zjednoczonych wskazujące na pogarszający się stan psychiczny dzieci.

Gdzie szukać pomocy? Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji i chcesz porozmawiać z psychologiem, dzwoń pod bezpłatny numer 800 70 2222 całodobowego Centrum Wsparcia dla osób w kryzysie. Możesz też napisać maila lub skorzystać z czatu, a listę miejsc, w których możesz szukać pomocy, znajdziesz TUTAJ.

Autor: KLS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić