TAT| 

Mit powielany przez lata obalony. Miłośnicy kawy mogą odetchnąć z ulgą

35

Na temat kawy krąży wiele nieprawdziwych opinii dotyczących jej wpływu na nasze zdrowie. Naukowcy skutecznie obalają popularne mity, w które wierzyliśmy przez długi czas.

Picie kawy nie zwiększa ryzyka osteoporozy
Picie kawy nie zwiększa ryzyka osteoporozy

Kawa podnosi ryzyko osteoporozy

Do czynników ryzyka osteoporozy możemy zaliczyć niedobór wapnia i witaminy D, złą dietę, brak ruchu, alkohol, papierosy oraz płeć, wiek, budowę ciała i uwarunkowania genetyczne danej osoby.

Jak głoszą niektóre opinie, do rozwoju tej choroby może przyczynić się również picie kawy. Jednak wyniki wielu badań przekrojowych nie potwierdzają, jakoby ten popularny napój bezpośrednio zmniejszał odporność kości na załamania czy zaburzał ich odpowiednią gęstość mineralną. Wprawdzie nadmiar kofeiny może utrudniać wchłanianie wapnia, ale nie istnieją badania, które udowodniły, że spożywanie kawy ma ścisły związek z chorobami układu kostnego.

Diabetycy powinni unikać kawy

Nie jest prawdą, że kawa wpływa niekorzystnie na organizm cukrzyka. Wręcz przeciwnie – może zapobiegać cukrzycy typu 2 i to niezależnie od tego, czy kawosz zmaga się z otyłością i zażywa mało ruchu.

Oczywiście kawa spożywana przez diabetyka nie powinna zawierać cukru ani mleka. Jak wynika z najnowszych badań 3-5 filiżanek kawy dziennie zmniejsza ryzyko cukrzycy aż o 25 proc. Te prozdrowotne właściwości kawa zawdzięcza przeciwutleniaczom, które regulują metabolizm glukozy.

Kawa powoduje nadciśnienie

Faktem jest, że kofeina obecna w kawie działa pobudzająco, ale nie powoduje wzrostu ciśnienia krwi. Regularne sięganie po małą czarną nie podnosi ryzyka nadciśnienia tętniczego, co potwierdzają liczne badania naukowe. Naukowcy twierdzą, że kawa może chronić organizm przed nadciśnieniem. Dotyczy to szczególnie kobiet. Jak wynika z wielu analiz - na nadciśnienie bardziej narażone są osoby, które nie piją kawy.

Kawa powoduje odwodnienie organizmu

Stwierdzenie, że kawa odwadnia jest kolejnym mitem obalonym przez wyniki badań naukowych. Kofeina wykazuje właściwości moczopędne, jednak nie są one na tyle silne, żeby obniżały korzyści wynikające ze spożywania płynów. Poza tym żadne badania nie wykazały negatywnego wpływu pica kawy na równowagę wodno-elektrolitową w naszym organizmie. Jak twierdzą eksperci, kawa spożywana w umiarkowanych ilościach nie wpłukuje też magnezu.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić