Może uszkodzić wątrobę i nerki. Te osoby nie mogą jej przyjmować

17

Mogłoby się wydawać, że to lek bezpieczny. Stosujemy go najczęściej, gdy pojawiają się pierwsze objawy grypy lub przeziębienia. Niestety nie każdy wie, że w niektórych przypadkach aspiryna stanowi śmiertelne zagrożenie dla naszego życia i zdrowia.

Aspiryna nie jest bezpieczna dla każdego
Aspiryna nie jest bezpieczna dla każdego

Czy aspiryna jest bezpieczna? Wyjaśniamy

Kwas acetylosalicylowy (inaczej aspiryna) jest obecny praktycznie w każdej domowej apteczce. Jest powszechnie stosowana jako lek zwalczający objawy przeziębień i grypy, ponieważ ma właściwości przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwzapalne. Poza tym ten popularny medykament przeciwdziała zlepianiu się płytek krwi i sprawdza się przy dolegliwościach układu sercowo-naczyniowego.

Światowa Organizacji Zdrowia uznaje aspirynę za preparat względnie bezpieczny, jednak w niektórych przypadkach jego nieodpowiednie stosowanie może prowadzić do niebezpiecznych powikłań. Efektami ubocznymi jej zażywania mogą być uszkodzenie nerek i przewodu pokarmowego, astma oskrzelowa, a nawet przedwczesny zgon.

Na aspirynę powinny uważać szczególnie kobiety w ciąży i karmiące piersią, pacjenci chorzy na cukrzycę, osoby mające problemy z wątrobą oraz dzieci.

Zdaniem dr Anny Garbień z Oddziału dziecięcego SP ZOZ w Brzesku, która rozmawiała z portalem WP parenting, aspiryny zdecydowanie nie powinno się podawać dzieciom, które nie ukończyły 12. roku życia. Zażywanie aspiryny przez pacjentów w tym wieku podnosi ryzyko zespołu Reye'a. Rozwój tego schorzenia następuje 1-14 dni po przyjęciu przez dziecko leku zwierającego kwas acetylosalicylowy.

Objawami zespołu Reye'a są przede wszystkim biegunka, wymioty, nudności, gorączka, problemy z oddychaniem, zaburzenia słuchu i prawidłowego widzenia. Odnotowano także przypadki utraty przytomności i przedwczesnego zgonu. Lekarz pediatra dodaje, że w grupie podwyższonego ryzyka znajdują się głównie dzieci w wieku od 4 do 12 lat. Mniej narażone na zespół Reye'a są niemowlaki.

"Zespół Reye'a atakuje głównie wątrobę dziecka. Nie da się przewidzieć, kiedy i czy w ogóle się pojawi. Prawdopodobnie pacjent musi mieć określone predyspozycje, aby choroba zaistniała. Nie ma też opracowanej specjalistycznej metody leczenia tej choroby, należy przede wszystkim jak najszybciej rozpocząć leczenie szpitalne i skupiające się na leczeniu uszkodzonej wątroby" - podsumowała w rozmowie z WP parenting dr Garbień.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić