Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KGG
|

Może uszkodzić wątrobę i nerki. Te osoby nie mogą jej przyjmować

8
Podziel się:

Mogłoby się wydawać, że to lek bezpieczny. Stosujemy go najczęściej, gdy pojawiają się pierwsze objawy grypy lub przeziębienia. Niestety nie każdy wie, że w niektórych przypadkach aspiryna stanowi śmiertelne zagrożenie dla naszego życia i zdrowia.

Aspiryna nie jest bezpieczna dla każdego
Aspiryna nie jest bezpieczna dla każdego

Czy aspiryna jest bezpieczna? Wyjaśniamy

Kwas acetylosalicylowy (inaczej aspiryna) jest obecny praktycznie w każdej domowej apteczce. Jest powszechnie stosowana jako lek zwalczający objawy przeziębień i grypy, ponieważ ma właściwości przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwzapalne. Poza tym ten popularny medykament przeciwdziała zlepianiu się płytek krwi i sprawdza się przy dolegliwościach układu sercowo-naczyniowego.

Światowa Organizacji Zdrowia uznaje aspirynę za preparat względnie bezpieczny, jednak w niektórych przypadkach jego nieodpowiednie stosowanie może prowadzić do niebezpiecznych powikłań. Efektami ubocznymi jej zażywania mogą być uszkodzenie nerek i przewodu pokarmowego, astma oskrzelowa, a nawet przedwczesny zgon.

Na aspirynę powinny uważać szczególnie kobiety w ciąży i karmiące piersią, pacjenci chorzy na cukrzycę, osoby mające problemy z wątrobą oraz dzieci.

Zdaniem dr Anny Garbień z Oddziału dziecięcego SP ZOZ w Brzesku, która rozmawiała z portalem WP parenting, aspiryny zdecydowanie nie powinno się podawać dzieciom, które nie ukończyły 12. roku życia. Zażywanie aspiryny przez pacjentów w tym wieku podnosi ryzyko zespołu Reye'a. Rozwój tego schorzenia następuje 1-14 dni po przyjęciu przez dziecko leku zwierającego kwas acetylosalicylowy.

Objawami zespołu Reye'a są przede wszystkim biegunka, wymioty, nudności, gorączka, problemy z oddychaniem, zaburzenia słuchu i prawidłowego widzenia. Odnotowano także przypadki utraty przytomności i przedwczesnego zgonu. Lekarz pediatra dodaje, że w grupie podwyższonego ryzyka znajdują się głównie dzieci w wieku od 4 do 12 lat. Mniej narażone na zespół Reye'a są niemowlaki.

"Zespół Reye'a atakuje głównie wątrobę dziecka. Nie da się przewidzieć, kiedy i czy w ogóle się pojawi. Prawdopodobnie pacjent musi mieć określone predyspozycje, aby choroba zaistniała. Nie ma też opracowanej specjalistycznej metody leczenia tej choroby, należy przede wszystkim jak najszybciej rozpocząć leczenie szpitalne i skupiające się na leczeniu uszkodzonej wątroby" - podsumowała w rozmowie z WP parenting dr Garbień.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(8)
Tomi
7 miesięcy temu
Na wątrobę to szkodzi alkohol
Ala
7 miesięcy temu
A to ciekawe, bo ja mam dziecko z wadą serca i od urodzenia dostaje codziennie aspirynę.
sasasa
7 miesięcy temu
no cóż mnie aspiryn kardio pomaga na migreny.
ewa
7 miesięcy temu
Kawas acetylosalicylowy dostepny jest pod innymi nazwami we wszystkich lekach przeciwgrypowych.. Wtedy nie szkodzi? Czy raczej chodzi o to, abysmy kupowali droższe gripeksy i tym podobne świństwa?
Ewa b.
7 miesięcy temu
Czy to znaczy , że Bayer nadal truje ludzi?
Adi
7 miesięcy temu
Aspiryna jest przyczyną 1/3 zgonów na hiszpankę (zbija gorączkę jedyny dostepny organizmowi mechanizm oslabienia wirusa ptasiej grypy). Bayer producent po 70 latach przyznał to i przeprosił. Medycyna nie przyznała się do błedu i nie przeprosila nigdy... bo bogowie nie mo g li się mylić...
Farma Ceuta
7 miesięcy temu
A które leki nie szkodzą ?
Medicus
7 miesięcy temu
A hemofilicy??? Przecież ich aspiryna zabija!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić