Może wskazywać na wyniszczoną wątrobę. To również objaw groźnego nowotworu

5

Świąd stóp to przykra dolegliwość i głównie kojarzy się z brakiem higieny. Nie zawsze jednak swędzą nas stopy, bo o nią nie dbamy. Czasami jest to objaw alergii lub poważniejszych schorzeń. Przeczytaj jakie mogą być powody tej irytującej dolegliwości.

Może wskazywać na wyniszczoną wątrobę. To również objaw groźnego nowotworu
(Getty Images)

Alergie

Świąd stóp może być efektem uczulenia na preparaty do stóp lub proszek do prania, którego używamy. Przyczyną może być również stosowanie nowych kosmetyków. Materiał, z którego zrobione jest noszone przez nas obuwie, także może być przyczyną swędzenia stóp. Buty wykonane z tworzywa sztucznego mogą podrażniać skórę i powodować uczulenie. To samo dotyczy skarpetek, które wybieramy. W tym wypadku najlepiej postawić na bawełnę.

Przesuszona skóra

Świąd, wysuszona skóra, zrogowaciały naskórek i pękające pięty mogą oznaczać, że powinniśmy bardziej zadbać o higienę naszych stóp. Warto więc poświęcić chwilę dłużej na ich pielęgnację podczas codziennej toalety.

Choroby skóry

Na stopach mogą występować zmiany skórne takie jak: świerzb, grzybica, kurzajki i brodawki. Tym dolegliwościom także może towarzyszyć swędzenie stóp. Jeżeli skarżysz się na takie schorzenia, najlepiej udaj się do specjalisty.

Objaw poważnych chorób

Świąd stóp może również być symptomem problemów z wątrobą, nerkami lub tarczycą. Przewlekła choroba nerek, szczególnie w zaawansowanym stadium, objawia się swędzeniem skóry. Symptom ten nazywany jest mocznicowym świądem skóry i ma związek z zaburzeniami elektrolitów oraz gospodarki wapniowo-fosforanowej w organizmie.

W przypadku marskości wątroby świąd pojawia się zazwyczaj po kilku latach trwania tej choroby. Uważa się, że to efekt produkcji przez chorą wątrobę substancji, która pobudza receptory skóry.

Problem pojawia się również, gdy nasza tarczyca nie funkcjonuje prawidłowo. Niedoczynność tarczycy powoduje mniejsze pocenie się, wysuszenie skóry i w efekcie także swędzenie. Swędzące stopy mogą również oznaczać niedokrwistość lub anemię, ponieważ niedobór ważnych pierwiastków w naszym organizmie ma znaczący wpływ na skórę.

Wśród schorzeń, które powoduje swędzenie skóry można także wymienić chłoniaka, czyli nowotwór, któremu towarzyszą takie objawy jak: zmęczenie, duszność, powiększenie węzłów chłonnych, kaszel i świąd.

Należy pamiętać, że to objaw, którego nie warto bagatelizować, tylko skonsultować go z lekarzem.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić