Można utonąć we własnym łóżku. Objawy zapaści pojawiają się w ciągu 72 h

1

Wtórne utonięcie to cichy zabójca. Szacuje się, że służby medyczne odnotowują co roku 1000 takich przypadków. Kiedy dochodzi do wtórnego utonięcia i kto jest na nie najbardziej narażony?

Wtórne utonięcie
Wtórne utonięcie (Getty Images)

Wtórne utonięcie – kto najbardziej jest narażony?

Wtórne utonięcie, nazywane też powikłaniami po procesie tonięcia, to sytuacja zagrażająca życiu. Gdy nawet niewielka ilość wody dostanie się do płuc, może to podrażnić pęcherzyki płucne, doprowadzić do obrzęku i nagromadzenia płynu przesiękowego, utrudniającego wymianę gazową w pęcherzykach. To powoduje niedotlenienie krwi, które w konsekwencji wywołuje niedotlenienie mózgu, zatrzymanie krążenia, a potem śmierć. Taka osoba może ”utonąć” we własnym łóżku podczas snu.

Lekarze ostrzegają, że do wtórnego utonięcia może doprowadzić nawet niewielkie, z pozoru niegroźne zachłyśnięcie. Pacjent wydaje się zdrowy, ale z czasem zaczynają pojawiać się niepokojące objawy, takie jak senność i zmęczenie. Następnie można zaobserwować problemy z oddychaniem oraz ból w klatce piersiowej. Najczęściej po 72 godzinach od wypadku dochodzi do zapaści i śmierci.

Gdy uratujesz topiącą się osobę, natychmiast zastosuj resuscytację (2 wdechy, 30 uciśnięć klatki piersiowej lub u niemowląt 2 wdechy i 30 uciśnięć klatki piersiowej – dwoma palcami).

Następnie wezwij pogotowie lub udaj się do szpitala. Najlepiej jeśli poszkodowany zostanie w szpitalu na obserwacji przez 3 dni. Jeśli jednak zostanie odesłany do domu, powinno się go uważnie obserwować i natychmiast reagować, gdy pojawiają się jakikolwiek objawy mogące wskazywać na niedotlenienie mózgu.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić