Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kamil S. Sikora
|

Najwcześniejszy objaw alzheimera. Potrafi wybudzić ze snu

17
Podziel się:

Naukowcy z University of Birmingham w Wielkiej Brytanii odkryli związek pomiędzy demencją a występowaniem koszmarów sennych. Badacze uważają, że jeśli ich wnioski potwierdzą się w kolejnych badaniach, to może to być przełom, który doprowadzi do powstania nowych metod badań mających na celu wykrycie choroby Alzheimera.

Najwcześniejszy objaw alzheimera. Potrafi wybudzić ze snu
Koszmary senne mogą być objawem demencji (Licencjodawca, Rafael Ben-Ari/Chameleons Eye)

Demencja to podstępna choroba, na której rozwój mamy jednak ogromny wpływ. Według Światowej Organizacji Zdrowia - ryzyko otępienia starczego zwiększają takie czynniki jak: palenie papierosów, depresja, izolacja społeczna, niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej, nadciśnienie tętnicze, wysoki cholesterol, cukrzyca, bezczynność umysłowa, utrata słuchu oraz otyłość.

Ale okazuje się, że demencja może rozwijać się częściej również u osób, które doświadczają nocnych koszmarów, bo chociaż każdy z nas doświadcza niepokojących snów, to u ok. pięciu proc. dorosłych osób, chociaż raz w tygodniu - koszmary są na tyle silne, że powodują wybudzenie ze snu. Naukowcy już wcześniej zauważyli, że u pacjentów z chorobą Parkinsona zdarzenia te łączyły się z wyższym ryzykiem rozwoju demencji. Badacze postanowili więc sprawdzić, czy taka sama zależność będzie występować w przypadku osób zdrowych.

Przyjrzeli się temu naukowcy z brytyjskiego University of Birmingham. Dr Abidmi Otaikudo swojego badania postanowił przeanalizować badania z trzech innych eksperymentów naukowych przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców. Badania te objęły 2,6 tys. osób w wieku 79 lat i starszych oraz 600 uczestników pomiędzy 35. a 64. rokiem życia. Obserwacja tych osób trwałą średnio 9 lat w przypadku grupy młodszej i pięć lat w przypadku starszych osób. Należy podkreślić, że na początku badania u żadnego z uczestników nie zdiagnozowano demencji.

Dr Otaikudo uważa, że koszmary senne mogą być jednym z pierwszych objawów demencji, a doprowadza do nich neurodegeneracja, która obejmuje płat czołowy mózgu. Proces ten może utrudniać kontrolowanie emocji podczas snu, a przez to prowadzić właśnie do pojawienia się koszmarów sennych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Produkty, które zwiększają ryzyko rozwoju demencji

Istnieje jednak jeszcze inna hipoteza. Zakłada ona, że koszmary senne wybudzające nas ze snu, znacząco obniżają jego jakość, a to w efekcie prowadzi do rozwoju procesów otępiennych. Możliwe, że na wszystkie te zjawiska mają również wpływ uwarunkowania genetyczne. Potrzeba jednak dalszych badań, aby przyjrzeć się temu bliżej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(17)
Łuki
2 miesiące temu
No ta z obrazka to jest po amfetaminie
Nuk
2 miesiące temu
Hehe ta babka ze zdjęcia na niezłym haju:))) Ja też chcę:))
Ąber Tombak
2 miesiące temu
Śni mi się rząd koalicji peło-eselde. Ratujcie, dobre ludzie !!
Hmm!
2 miesiące temu
W Polsce będzie najwięcej chorych z całej Europy dzięki temu co z nami wyprawiają!
Totek
2 miesiące temu
Gdyby tak przeprowadzić badania (he,he) w kierunku zależnosci występowania Ch. Alzheimera od sożywania kiszonych ogórków to związek byłby oczywisty. Problem w wielu badaniach jest więc brak logiki.
och
2 miesiące temu
nic ten artykuł nie wnosi
Zwerbował ich
2 miesiące temu
Ostnio Putin zaszantażował Merkel że ujawni dowody zbrodni smoleńskiej i zaczęła gadać od rzeczy. Nie od dziś wiadomo że Lech Kaczyński był przeciwny budowie gazociągu North Stream i wydała rozkaz TW Oskarowi żeby pomógł Putinowi zlikwidować tę przeszkodę w budowie gazociągu. Putin ma dowody zbrodni smoleńskiej w Moskwie i szantażuje swoich wspólników że ujawni prawdę o zamachu smoleńskim gdy przestaną wykonywać jego rozkazy.
Hołownia-WSI
2 miesiące temu
Jam mam też demencję starcza bo w TVN WSI FOZZ nie chwalę się że mnie spodzil izzak stolcman zwany Zdzisław Kwaśniewski z NKWD
.waw33
2 miesiące temu
Otyłość? Niedługo też dentysta nam powie, że ból zęba spowodowany jest otyłością! 😡
promiscious m...
2 miesiące temu
Każde zaburzenie pracy mózgu może się tak objawiać. Prawdopodobnie następuje błędne skomunikowanie mózgu ze świadomością, która mieści się poza nim i odbiera on sygnały przeznaczone dla lub wysyłane przez kogoś innego.
To ktoś ,kto...
2 miesiące temu
NFZ powinien podpisać umowę z Onetem i przepisywać czytanie porad medycznych w oneciebna recepcie
psik
2 miesiące temu
Przestańcie z tymi idiotycznymi fotkami, bo wasze MODELE i oglądający wpadną w demencję.Cały ten wasz dział to jeden koszmar, który śni się ludziom po nocach. A już największym koszmarem to konieczność " obcowania " z biało fartuszkowymi eksertami.
divrot
2 miesiące temu
w dzisiejszych czasach ciężko żyć
BKZ
2 miesiące temu
STATYNE to glowna przyczyna Alzheimera !!!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić