Katarzyna Chudzik
Katarzyna Chudzik| 

Nie daj się nabrać. Tak objawia się groźny nowotwór

20

Co roku raka szyjki macicy wykrywa się u około pół miliona kobiet na świecie (w tym 2,5 tys. Polek). To nowotwór łatwo wykrywalny, ale nie wszystkie jego objawy są oczywiste. Na co warto zwrócić uwagę, by w razie wystąpienia choroby trafić do lekarza w jak najwcześniejszym jej stadium?

Nie daj się nabrać. Tak objawia się groźny nowotwór
Ból pleców może być objawem raka (Licencjodawca, 2021 Photothek)

Przyczyny nowotworu szyjki macicy

Przyczyną większości przypadków raka szyjki macicy jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), zwłaszcza typami HPV-16 i HPV-18. Istnieją dane wskazujące, że ponad połowa populacji aktywnej seksualnie jest narażona na ryzyko infekcji tym wirusem co najmniej raz w życiu.

Czynnikami ryzyka są m.in. palenie papierosów, osłabiony układ odpornościowy, niski wiek inicjacji seksualnej, antykoncepcja hormonalna, duża liczna porodów oraz współistnienie innych zakażeń przenoszonych drogą płciową.

Objawy raka szyjki macicy

Nie oznacza to, że sam nowotwór szyjki macicy jest rzadkością. Polska ma jeden z najwyższych w Europie wskaźników zachorowalności i umieralności na tę chorobę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rak szyjki macicy atakuje młode kobiety. Możesz być w grupie ryzyka

Na szczęście szybkie wykrycie nowotworu daje aż 95 proc. szans na przeżycie. Warto więc znać jego objawy, które obejmują m.in. krwawienia między miesiączkami, po menopauzie lub po stosunku seksualnym, upławy o nieprzyjemnym zapachu, ból w okolicy miednicy i nieuzasadnioną utratę masy ciała.

Jak zaznacza brytyjski National Health Service, objawem, który często pomijany jest przez pacjentki, jest z kolei ból pleców. Łatwo zrzucić go na karb nieodpowiedniej pozycji podczas snu lub pracy, źle dobranego materaca, zbyt długiego spaceru lub dźwigania zakupów.

Jak się badać?

Regularne wykonywanie badań przesiewowych, szczepienie przeciwko HPV oraz unikanie czynników ryzyka może pomóc w zapobieganiu rozwojowi raka szyjki macicy.

Podstawą profilaktyki raka szyjki macicy jest wykrywanie choroby na etapie stanu przedrakowego poprzez wykonanie badania cytologicznego. Najbezpieczniej wykonywać takie badanie raz w roku, a jeśli to niemożliwe — przynajmniej raz na trzy lata.

Nieprawidłowy wynik zazwyczaj prowadzi do wykonania badania kolposkopowego, w którego trakcie lekarz dokładniej przygląda się szyjce macicy i może pobrać wycinek tkanki do badania histopatologicznego.

Leczenie raka szyjki macicy

Leczenie raka szyjki macicy zależy od stadium zaawansowania choroby. Może wiązać się z chirurgicznym usunięciem guza, radioterapią, chemioterapią lub ich kombinacją.

Wczesne wykrycie i rozpoczęcie leczenia są kluczowe dla osiągnięcia dobrych wyników terapeutycznych i powrotu do zdrowia.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić