Kamil S. Sikora| 

Nigdy nie łącz z kawą. Zdewastujesz swoją wątrobę i trzustkę

97

O tym, że alkohol szkodzi zdrowiu, nie trzeba nikogo uświadamiać. Szczególnie niebezpieczne dla naszego organizmu są mieszanki napojów zawierających procenty z niektórymi produktami spożywczymi. Oto lista rzeczy, których nie należy łączyć z alkoholem.

Nigdy nie łącz z kawą. Zdewastujesz swoją wątrobę i trzustkę
Kawy nie wolno łączyć z alkoholem (Licencjodawca, Ayman.alakhras@hotmail.com)

Napoje energetyczne i kawa

Wódka z energetykiem to jedna z najpopularniejszych mieszanek alkoholowych. Zanim jednak po nią sięgniemy, powinniśmy wziąć pod uwagę, że w napoje energetyczne podobnie jak kawa zawierają kofeinę, która w połączeniu z procentami może być niebezpieczna dla naszego zdrowia. Tego typu trunki podrażniają zakończenia nerwowe i błędnik, wywołują nadmierne pobudzenie i mogą prowadzić do problemów kardiologicznych. Pijąc tę zabójczą mieszankę, mamy błędne wrażenie, że alkohol za słabo na nas działa. Dlatego spożywanie napojów wysokoprocentowych z dodatkiem energetyków lub dużej ilości kawy nierzadko prowadzi do przedawkowania alkoholu i związanych z tym powikłań. Połączenie kofeiny z alkoholem obciąża nadmiernie zarówno wątrobę, jak i trzustkę.

Leki

Lekarze od dawna ostrzegają, że łącznie niektórych leków z alkoholem może mieć destrukcyjny wpływ na kondycję zdrowotną całego naszego organizmu. Dotyczy to zwłaszcza preparatów medycznych wydawanych na receptę. Można do nich zaliczyć antybiotyki, opioidy, leki przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe, nasenne, uspokajające, przeciwcukrzycowe i przeciwgrzybicze. Leki dostępne bez recepty również mogą wejść w niebezpieczną interakcję z alkoholem, dlatego warto dokładnie zapoznać się z dołączoną do nich ulotką.

Słone przekąski

Na spotkaniach towarzyskich w parze z alkoholem bardzo często występują produkty zawierające znaczne ilości soli, takie jak chipsy, orzeszki, paluszki i krakersy. Zajadanie się słonymi przekąskami podczas imprezy, na której pojawiają się napoje wyskokowe, sprawia, że na drugi dzień kac będzie jeszcze bardziej dokuczliwy. Nadmiar soli odwadnia organizm i wywołuje wzmożone pragnienie, które będziemy starać się ugasić alkoholem. Pamiętajmy, że napoje alkoholowe również prowadzą do odwodnienia.

Tłuste potrawy

Niektórzy twierdzą, że przed wypiciem alkoholu należy zjeść obfitą potrawę. Wprawdzie picie procentowych trunków na pusty żołądek nie jest dobrym pomysłem, ale łączenie ich z ciężkostrawnym i tłustym posiłkiem również nie wyjdzie nam na zdrowie. Takie połączenie zmuszą naszą wątrobę do wzmożonej pracy i znacznie ją obciąża. Kiedy ten ważny organ musi metabolizować tłuszcze, wówczas nie nadąża z trawieniem alkoholu. Dlatego podczas spożywania napojów alkoholowych zdecydowanie lepiej sięgnąć po lekkostrawne danie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić