Kamil S. Sikora| 

Zbija cukier w kilka minut. Ale ratuje nie tylko trzustkę

77

Osoby cierpiące na cukrzycę muszą szczególną uwagę zwracać na swoją dietę. W codziennym jadłospisie diabetyków powinny występować przede wszystkim żywność o nikim IG. Jednym z tych produktów jest mało popularna odmiana fasoli. Koniecznie poznaj jej właściwości.

Zbija cukier w kilka minut. Ale ratuje nie tylko trzustkę
Najzdrowsza odmiana fasoli. Chroni przed rakiem jelit, płuc, żołądka (Licencjodawca, Krit)

Insulina to hormon wytwarzany przez trzustkę, który reguluję stężenie cukru w krwiobiegu. U pacjentów z cukrzycą typu 2 ten proces jest zaburzony, co przyczynia się do wahań poziomu cukru w organizmie. Żeby ustabilizować jego poziom, należy wdrożyć terapię farmakologiczną oraz ściśle przestrzegać diety opartej na produktach o niskim indeksie glikemicznym. Żywność posiadająca wysoki indeks glikemiczny wywołuje zarówno wzrost glikemii we krwi w krótkim czasie, jak i jej szybki i gwałtowny spadek.

Wyniki badań opublikowane w czasopiśmie medycznym "Nutrients" wykazały, że jednym z produktów, po które regularnie powinny sięgać diabetycy, jest czarna fasola. Podczas analizy naukowcy podzielili uczestników na grupy, żeby zbadać jaki wpływ glikemiczny wywiera na organizm 50 gramów danej potrawy. W eksperymencie brały udział zdrowe dorosłe kobiety.

Pierwsza grupa (kontrolna) spożywała na śniadanie biały ryż, druga grupa jadła czarną fasolę z ryżem, a trzecia grupa ciecierzycę z ryżem. Uczestniczki otrzymywały posiłki zaraz po badaniach krwi. Po ich spożyciu również pobierano im próbki krwi. Kobiety oddawały krew 30, 60, 90 i 120 minut po posiłku. Próbki były analizowane pod kątem stężenie glukozy.

Po zakończeniu eksperymentu eksperci doszli do wniosku, że czarna fasola podobnie jak ciecierzyca, nawet jeśli jest spożywana razem z białym ryżem, wpływa korzystnie na prawidłową glikemię. Zdaniem naukowców po czarną fasolę i ciecierzycę powinni sięgać nie tylko pacjenci borykający się z cukrzycą typu 2, ale także osoby znajdujące się w grupie podwyższonego ryzyka rozwoju tej choroby.

Co ciekawe czarna fasola ratuje nie tylko sprawność trzustki, ale także mózgu. A to za sprawą bogactwa kwasów omega-3, magnezu i witamin z grupy B. Regularne sięganie po tę odmianę fasoli pozytywnie wpłynie zatem na funkcjonowanie układu nerwowego, poprawi pamięć i koncentrację.

Dzięki obecności antocyjanów czarna fasola to także broń w walce z rakiem. Udowodniono, że związki odpowiadające za kolor fasoli zmniejszają ryzyko zachorowania na raka płuc, żołądka i jelita grubego.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić