Kamil S. Sikora| 

Od razu wzywaj pogotowie. Ból promieniuje od szyi do karku

35

Zapalenie mięśnia sercowego atakuje zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Może powodować bardzo niebezpieczne powikłania. Rozpoznanie tej dolegliwości nie jest łatwym zadaniem, ale im szybciej zostanie postawiona trafna diagnoza, tym większe szanse na powrót do zdrowia. Co ciekawe, objawy ze strony układu naczyniowo-sercowego najczęściej uderzają zimą. Dowiedz się, jakie symptomy powinny skłonić do wezwania karetki.

Od razu wzywaj pogotowie. Ból promieniuje od szyi do karku
Zapalenie mięśnia sercowego daje różne objawy (Licencjodawca, Srdjan Radevic / EyeEm)

Zapalenie mięśnia sercowego to poważne schorzenie, które może prowadzić do uszkodzenia serca. Podczas rozwoju ZMS stan zapalny atakuje naczynia serca, komórki i naczynia mięśnia sercowego oraz śródmiąższe otaczające serce. Do przyczyn pojawienia się choroby możemy zaliczyć m.in. infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze, pasożyty, choroby autoimmunologiczne, zażywanie niektórych leków i środków odurzających oraz powikłania po COVID-19.

Główne rodzaje ZMS to przewlekłe, ostre i piorunujące zapalenie mięśnia sercowego. Ostre zapalenie mięśnia sercowego objawia się w sposób najbardziej łagodny i ustępuje po kilku tygodniach lub miesiącach, dlatego może uśpić naszą czujność. Przewlekłe ZMS jest specyficzną dolegliwością. Ciężko stwierdzić, kiedy zaczęło się rozwijać i czym jest spowodowane, a jego najczęstszym powikłaniem jest niewydolność serca. Z kolei piorunujące zapalenie mięśnia sercowego szybko postępuje i może wywołać wstrząs kardiogenny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...

Zobacz także: Produkty, które szkodzą sercu. Unikaj jak ognia

ZMS objawia bólem w obrębie klatki piersiowej (najczęściej za mostkiem), który promieniuje do szyi i lewego barku. Dolegliwość często staje się bardziej dokuczliwa, kiedy chory leży na plecach. Kolejny symptomem jest tachykardia, czyli przyśpieszona akcja serca. Inne objawy zapalenia mięśnia sercowego to: duszności, opuchlizna pobudzi i kostek, gorączka, oraz bóle mięśni i stawów. Jak się okazuje, ZMS - podobnie jak wiele innych schorzeń - może wysyłać nietypowe sygnały, dlatego postawienie trafnej diagnozy nie jest łatwe.

W celu rozpoznania choroby wykonuje się EKG, badanie laboratoryjne, RTG klatki piersiowej, rezonans magnetyczny i biopsję endomiokardialną. Dzięki badaniu EKG, lekarz jest w stanie zauważyć uszkodzenie mięśnia sercowego i upośledzenie jego kurczliwości. Echokardiogram jest nieinwazyjną techniką, która ułatwia medykom rozpoznanie groźnego ZMS.

Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić