Dominika Najda| 

Pocierasz oczy? Skutki mogą być fatalne

1

Okuliści mają złą wiadomość dla wszystkich, którzy pocierają oczy. Nawyk ten bardzo negatywie odbija się na kondycji gałki ocznej, co zobrazowano, używając rezonansu magnetycznego.

Pocierasz oczy? Skutki mogą być fatalne
Ten nawyk może mieć koszmarne skutki dla zdrowia (Getty Images, YouTube, 2022 Getty Images, YouTube)

Koszmar z rezonansu magnetycznego

Daniel Gatinel to okulista, który wykonał rezonans magnetyczny zdrowego pacjenta w trakcie pocierania oczu. Badanie nagrał i opublikował w sieci. Sam widok czynności nie jest zachęcający, jednak co ważniejsze okuliście udało się ustalić, jak samo pocierania wpływa na stan oka.

W miarę badania kondycji oka pacjenta, zespół okulisty odkrył, że może to mieć znacznie bardziej szkodliwe skutki, niż wcześniej przypuszczano.

Ustalono, że pocieranie może być przyczyną "stożka rogówki", czyli stanu, który powoduje wybrzuszenie rogówki na zewnątrz.

Konsekwencje to:

• nieostre widzenie,

• wrażliwość na światło.

W skrajnych przypadkach konieczny może być przeszczep.

"Zbadaliśmy efekt tarcia oka na rogówce i sąsiednich strukturach oczodołu. Ten materiał stanowi kolejny dowód na to, że stożek rogówki (i prawdopodobnie inne schorzenia oka) jest spowodowany nadmiernym pocieraniem oka" – podsumowuje Gatinel.

Przyczyny pocierania oczu

Pocieramy oczy z kilku powodu, jednak najczęstszym z nich jest chęć przyniesienia sobie ulgi, gdy odczuwamy dyskomfort. Wielu pacjentów przyznaje, że nie widzą innego sposobu, gdy np. oko swędzi lub boli ich głowa. Ucisk stymuluje nerw błędny, a tym samym łagodzi ból i stres.

Delikatny dotyk pobudza do pracy kanały łzowe, a to pomaga "wypłukać" z oczu brud i inne zanieczyszczenia przynosząc natychmiastową ulgę.

Do równie częstych przyczyn należy zaliczyć suchość oka oraz problemy ze wzrokiem wymagające korekty.

Pacjenci z niewielką wadą wzroku mają nawyk pocierania, ponieważ daje im to złudne poczucie wyostrzenia tego zmysłu.

Jedno jest pewne – gdy odczuwamy dyskomfort w gałce ocznej – zamiast ją pocierać, powinniśmy niezwłocznie umówić się na wizytę do okulisty.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić