Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wybory w USA.

Świat i Polska patrzą na Amerykę. Kto nowym prezydentem?

Pojawia się po posiłku. To objaw raka jelita

29

Nowotwory często nie dają o sobie znać od razu, a ich oznaki mogą być dość nietypowe. Przykładem jest rak jelita, który można zauważyć poprzez dolegliwości pojawiające się po posiłkach. Z jakimi objawami warto udać się do lekarza? Przekonaj się, które symptomy powinny wzbudzać niepokój.

Pojawia się po posiłku. To objaw raka jelita
Objaw raka jelit może pojawić się po posiłku. To kilka odczuwalnych symptomów (Pixabay)

Statystyki wskazują, że nowotwór jelita to jeden z częściej stwierdzanych raków, głównie u osób powyżej 60 lat. Niestety, coraz częściej dotyka także młodsze osoby. W wypadku tego nowotworu bardzo istotna jest odpowiednia profilaktyka.

O ile w przypadku I stadium tej choroby kolejne pięć lat przeżywa od 85 do nawet 100 proc. pacjentów, tak w kolejnych poziomach zaawansowania sytuacja zmienia się diametralnie. Ze względu na fakt, że 80 proc. nowotworów diagnozowanych jest w późnych stadiach, 5-letnia przeżywalność wynosi w naszym kraju średnio 40 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 3 ważne objawy raka jelita, które najczęściej ignorujemy

To objawy charakterystyczne dla raka jelita. Nie wolno ich lekceważyć

Alarmującym sygnałem jest dyskomfort po spożyciu posiłku. Może on trwać przez dłuższy czas. Jeśli regularnie po jedzeniu odczuwasz wzdęcia, bóle dolnej części brzucha oraz tracisz apetyt, może to być znak, że dzieje się coś niedobrego.

Innym niepokojącym sygnałem jest nieuzasadniona utrata wagi, która nie jest skutkiem zmiany diety, stosowania leków, ciężkiej pracy fizycznej ani intensywnych ćwiczeń. Chociaż takie objawy nie muszą zawsze wskazywać na raka jelita, warto skonsultować je z lekarzem, jeśli są uporczywe. Konieczne jest więc regularne kontrolowanie wagi ciała.

Bardziej charakterystyczne oznaki to obecność krwi w kale oraz częstsze oddawanie luźnego stolca. To jednak często także symptom problemów z żylakami odbytu. Specjaliści podkreślają, że często w przypadku raka jelita wzdęcia współwystępują z tymi symptomami u 90% pacjentów. Niestety, wzdęcia to objaw, który najczęściej jest lekceważony.

Zamiast ignorować przewlekłe dolegliwości żołądkowo-jelitowe, najlepiej przełamać opory i porozmawiać o nich z lekarzem. Szybka diagnoza i właściwa terapia to większe szanse na wyleczenie. Wizyta u gastrologa lub proktologa będzie najlepszym wyjściem z sytuacji.

Autor: ACG
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić