Pozytywnie wpływa na pracę serca. Jest jednak jeden warunek

2

Kawa powszechnie jest uważana za niezdrowy i uzależniający produkt. Według najnowszych badań picie kawy może mieć również właściwości prozdrowotne. Przeczytaj, po jaki rodzaj kawy sięgnąć, żeby nie zaszkodzić twojemu zdrowiu.

Pozytywnie wpływa na pracę serca. Jest jednak jeden warunek
(123RF)

Zdrowa kawa

"W piramidzie zdrowego żywienia Instytutu Żywności i Żywienia kawa występuje obok herbaty i wody. Jest traktowana jako napój, który w zdrowej diecie może się znaleźć" - mówi dla WP abcZdrowie Magdalena Jarzynka-Jendrzejewska dietetyk z Dietosfery.

Naukowcy z Danii przeprowadzili badania, z których wynika, że wypicie 2-3 filiżanek kawy w ciągu dnia, może chronić przed cukrzycą typu 2. Ten napój działa pozytywnie na krążenie, pracę serca i wątroby oraz pobudza nasz organizm do działania. Żeby jednak skorzystać z tych zdrowych właściwości, należy wybrać odpowiedni rodzaj kawy i nie słodzić jej.

Jaką kawę pić?

Według dietetyków picie kawy parzonej bez filtra zwiększa stężenie złego cholesterolu i homocysteiny we krwi. Osobom, których serce jest w słabej kondycji, zaleca się unikać kawy albo w ograniczonych ilościach pić kawę filtrowaną, z ekspresu oraz dobrej jakości.

Kawa rozpuszczalna może być bezpieczna dla naszego zdrowia, jeżeli jest to kawa dobra jakościowo, wyprodukowana w odpowiedni sposób.

"Najlepsza kawa rozpuszczalna to kawa liofilizowana. Jest ona suszona w odpowiednim ciśnieniu i przy niskiej temperaturze. To bardzo dobry sposób odparowania wody" - mówi Magdalena Jarzynka-Jendrzejewska.

Poza tym kawa rozpuszczalna w odróżnieniu od mielonej ma łagodniejszy smak i 2 razy mniej kofeiny. Dobra naturalna kawa rozpuszczalna nie powinna zawierać konserwantów, tłuszczów trans oraz emulgatorów.

Wpływ kawy na zdrowie

Dobrze znane wszystkim kawy 3w1 mają w swoim składzie sporo szkodliwych substancji takich jak: emulgatory, roślinne tłuszcze utwardzone, substancje przeciwzbrylające, mleko w proszku, a nawet sól.

Najbardziej niebezpieczne dla organizmu są wyżej wymienione tłuszcze utwardzone. Nadmierne spożycie tych kwasów tłuszczowych zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 oraz chorób układu sercowo-naczyniowego.

Podwójne espresso z dodatkiem bitej śmietany i karmelu jest z pewnością pyszne i świetnie pobudza organizm o poranku. Należy jednak pamiętać, że taki napój zawiera mnóstwo kalorii, które mogą przyczynić się do powiększenia się tkanki tłuszczowej i nadprogramowych kilogramów.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić