"Pożywka" dla raka. Zalega w jelitach, ryzyko groźnego nowotworu rośnie

34

Rak jelita grubego to jeden z najczęściej atakujących ludzi nowotworów. W jego profilaktyce ogromne znaczenie ma dieta, o którą warto zadbać już dziś. Co jeść, a czego unikać?

"Pożywka" dla raka. Zalega w jelitach, ryzyko groźnego nowotworu rośnie
(Getty Images)

Objawy raka jelita grubego

Rak jelita grubego to podstępny nowotwór, który latami może nie dawać żadnych wyraźnych objawów. To, co powinno nas zaniepokoić, to krew w stolcu, ból w dole brzucha, zaparcia, biegunki, a także utrata wagi i zmęczenie, które nie mają żadnych innych wyraźnych przyczyn.

Niestety, w momencie, gdy objawy są już widoczne, rak może być w zaawansowanych stadium. To dlatego lekarze wskazują na bardzo ważną rolę profilaktyki, której ważnym elementem jest dieta.

Dieta w profilaktyce raka jelita grubego

Zdrowa i odpowiednio zbilansowana dieta, bogata we wszystkie niezbędne nam składniki odżywcze, witaminy i minerały, stanowi najlepszą ochronę przed rozwojem raka jelita grubego.

Dlatego już dziś nie zapominaj o produktach bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe, które uszczelniają ściany jelit. Warto też włączyć do diety duże ilości błonnika pokarmowego, który oczyszcza jelita z toksycznych substancji i zapobiega tworzeniu się złogów z resztek pokarmowych.

Ważne, by ograniczyć cukier w naszej codziennej diecie, podobnie jak tłuszcze nasycone, chodzi tu głównie o tłuszcze zwierzęce i utwardzone. Lekarze zalecają również maksymalne ograniczenie mięsa – do dwóch razy w tygodniu, przy czym zaznaczają, że mięso czerwone powinno całkowicie zniknąć z naszego menu.
Zrezygnuj również z produktów wysokoprzetworzonych, naszpikowanych chemicznymi konserwantami, z których wiele wykazuje właściwości rakotwórcze.

Warto je zastąpić rybami, które zawierają nie tylko NNKT, ale również cenny dla naszego organizmu jod. Nie wolno też zapominać o odpowiednim nawodnieniu. Zaleca się wypijanie 2l płynów dziennie. Oprócz niegazowanej, wysokozmineralizowanej wody, polecana jest również zielona herbata bogata w antyoksydanty wykazujące działanie antynowotworowe.

Te same związki chroniące przed rakiem zawierają owoce i warzywa i to one powinny stanowić główny element naszej diety.

Ważne jest też rzucenie palenia papierosów i ograniczenie picia alkoholu.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić