Przysmak Polaków. Zmielone mięso, cukier, barwniki i konserwanty

4

Paluszki surimi nazywane są też paluszkami krabowymi. Dodaje się je do sushi, sałatek, dla wielu są też po prostu przekąską pomiędzy posiłkami. Niestety, wielu Polaków daje się nabrać na ich nazwę.

Przysmak Polaków. Zmielone mięso, cukier, barwniki i konserwanty

Skład paluszków surimi

Paluszki surimi to produkt spożywczy dostępny w każdym supermarkecie. Mają owalny, długi kształt, biało-różowy kolor i pakuje się je po kilka sztuk w małych opakowaniach. Paluszki surimi możemy spożywać smażone, marynowane lub jeść je prosto z paczki. Pochodzą z Japonii i głownie są podawane jako dodatek do sushi.

Niewiele osób wie, że paluszki surimi są mylnie nazywane paluszkami krabowymi, bo w ich składzie nie znajdziemy ani grama mięsa z kraba.

Na etykiecie możemy za to przeczytać, że są zrobione są z mielonego mięsa rybnego. Ilość tego mięsa to nawet nie połowa zawartości produktu. Poza tym paluszki zawierają dużą ilość wody i cukru oraz skrobię ziemniaczaną lub kukurydzianą. Japoński przysmak ma w sobie także różnego rodzaju barwniki, ekstrakty, emulgatory i ulepszacze smaku.

W jego skład wchodzą substancje konserwujące oznaczone symbolami: E211, E545, E202 oraz dwutlenek tytanu, guanylan dwusodowy, izonian dwusodowy, ekstrakt z czerwonej papryki i ekstrakt z mięsa krabowego.

Wartości odżywcze paluszków surimi

Paluszki surimi nie zawierają dużo kalorii. W 100 gramach tego produktu jest ich zazwyczaj od 80 do 130. Niestety ten popularny dodatek do sushi nie posiada żadnych wartości odżywczych. Zawiera natomiast cukry proste, ulepszacze smaku i konserwanty. Jest to niezdrowa przekąska, więc częste jej spożywanie nie wpłynie pozytywnie na nasz organizm.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić