Rak, który oszukuje. Cichy symptom może pojawić się na szyi lub pod pachami

43

Chłoniak grudkowy to nowotwór o niskim stopniu złośliwości, który charakteryzuje się dobrymi rokowaniami i najczęściej wolnym wzrostem. Jakie objawy mogą świadczyć o chorobie?

Chłoniak grudkowy
Chłoniak grudkowy (Getty Images/iStockphoto)

Chłoniak grudkowy. Jakie są objawy choroby?

Chłoniak grudkowy jest częścią grupy chłoniaków nieziarnicznych. Chociaż czynniki ryzyka rozwoju tego rodzaju nowotworu nie są do końca znane, to wiadomo na pewno, że nie można się nim zarazić. Najczęściej atakuje osoby w średnim i starszym wieku. Częściej jest też diagnozowany u kobiet niż u mężczyzn.

Głównym objawem chłoniaka grudkowego są niebolesne, powiększone węzły chłonne (więcej niż 2 cm). Można zauważyć obrzęk szyi, pachwin lub pach, a skóra nad powiększonymi węzłami staje się zaczerwieniona. Chłoniak może zaatakować śledzionę oraz migdałki.

Powoduje też niedokrwistość. Zmniejszoną ilość krwinek czerwonych lub płytek krwi oraz zmniejszoną lub znacznie zwiększoną ilość białych krwinek widać wyraźnie na badaniach laboratoryjnych. Do znaków ostrzegawczych należą też nocne poty, gorączka utrzymująca się ponad dwa tygodnie, której nie towarzyszy żadna infekcja, a także spadek masy ciała bez wyraźnej przyczyny.

Chłoniaka można zdiagnozować wyłącznie za pomocą badania histopatologicznego. Na wczesnym etapie chorobę można pokonać. Jednak ze względu na to, że może przez długi czas nie dawać żadnych objawów, często jest rozpoznawany w zaawansowanym stadium. Wówczas jest nieuleczalny.

Pamiętaj, by niepokojące objawy zawsze konsultować z lekarzem specjalistą. Tylko ekspert jest w stanie postawić prawidłową diagnozę.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić