Milena Górecka| 
aktualizacja 

Reperuje jelita. W PRL był hitem

17

Kisiel domowej roboty może kojarzyć nam się z czasami PRL-u, ale to znacznie zdrowszy wybór niż kisiele w torebkach, które można dziś kupić w sklepach. To idealna i szybka w przygotowaniu domowa przekąska na dowolną porę dnia! Dlaczego warto od czasu do czasu ją przygotować?

Reperuje jelita. W PRL był hitem
Kisiel to doskonały deser. Jelita go uwielbiają (Licencjodawca, DariiaBelkina)

Zalety domowego kisielu

Tradycyjny kisiel, przygotowany w domu, zawiera znacząco mniej cukru niż jego sklepowe odpowiedniki. Nie zawiera za to syntetycznych barwników, konserwantów oraz sztucznych aromatów, które są często obecne w gotowych produktach.

Warto do niego dodać świeże owoce, które wzbogacą przekąskę o witaminy, minerały oraz antyoksydanty, które efektywnie walczą z wolnymi rodnikami.

Domowy kisiel jest przekąską bogatą w składniki odżywcze. Jego kluczowym komponentem jest mąka ziemniaczana, będąca źródłem witaminy C i B6, błonnika oraz minerałów takich jak fosfor, magnez, potas, sód i wapń. Witamina C jest nieocenionym wsparciem dla układu odpornościowego, a błonnik pozytywnie wpływa na pracę jelit, usuwając z organizmu toksyny i zbędne złogi.

Kiedy warto zdecydować się na domowy kisiel?

Kisiel jest wyjątkowo lekkostrawny, a dzięki swoim właściwościom jest zalecany po obfitych posiłkach. Jelita go uwielbiają, a jego łagodna konsystencja i składniki sprawiają, że jest doskonałym rozwiązaniem na różnego rodzaju problemy żołądkowe (biegunka, wymioty czy zaparcia).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak zrobić domowy kisiel?

Co więcej, kisiel z mąki ziemniaczanej to świetny wybór dla osób zmagających się z wrzodami żołądka i dwunastnicy, a także po zatruciu pokarmowym. Bez obaw można włączyć go do diety w okresie rekonwalescencji po zabiegach operacyjnych.

Jak zrobić domowy kisiel?

Składniki:

  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 2 łyżki cukru (lub do smaku)
  • 500 ml wody lub naturalnego soku owocowego (np. jabłkowego, porzeczkowego)
  • świeże owoce

Zobacz także: Przepis na tofu w wersji podlaskiej. Ten kisiel skradnie wasze serca

Instrukcje:

1. W niewielkiej ilości zimnej wody lub soku (około 50 ml z całkowitej ilości) rozpuść mąkę ziemniaczaną. Upewnij się, że nie ma grudek. Odstaw.

2. W rondelku zagotuj resztę wody lub soku owocowego. Dorzuć owoce i cukier, mieszaj.

3. Gdy płyn w rondelku zacznie wrzeć, powoli wlej rozmieszaną z wodą lub sokiem mąkę ziemniaczaną, cały czas mieszając, aby uniknąć powstania grudek.

4. Zmniejsz ogień i gotuj mieszankę przez kilka minut, ciągle mieszając, aż kisiel zacznie gęstnieć. Jeśli kisiel jest zbyt gęsty, możesz dodać trochę więcej wody lub soku.

5. Jeśli chcesz, możesz dodać kilka kropel soku z cytryny dla lepszego smaku.

6. Odstaw do ostygnięcia.

Smacznego!

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić