Kornelia Ramusiewicz-Osypowicz
Kornelia Ramusiewicz-Osypowicz| 

Ryzyko wzrasta po 40-stce. Miliony osób nie wie, że choruje

31

Według oficjalnych statystyk dwa miliony Polaków choruje na POChP. Na świecie ponad 250 milionów osób cierpi na tę chorobę płuc. Eksperci nie mają wątpliwości, że miliony z nas nie jest świadomych jej objawów i przychodzi do lekarza zbyt późno. Dowiedz się, jakie sygnały powinny cię zaniepokoić.

Ryzyko wzrasta po 40-stce. Miliony osób nie wie, że choruje
POChP to trzeci główny zabójca na świecie (ANA SLADOJEVIC)

WHO podaje, że trzecią główną przyczyną zgonów na świecie jest POChP. Więcej osób zabija tylko choroba niedokrwienna serca i udar mózgu. Oficjalnie choruje w Polsce dwa miliony osób. Na świecie to ponad 250 milionów.

Pacjenci cierpiący na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) często dowiadują się o swoim złym stanie zdrowia, gdy schorzenie jest już w zaawansowanym stanie rozwoju. W wielu przypadkach pacjenci z POChP z powodu ostrej niewydolności oddechowej trafiają do szpitala w bardzo poważnym stanie. To podstępne schorzenie powoli, ale skutecznie wyniszcza płuca. Zazwyczaj daje objawy, które łatwo pomylić z innymi chorobami lub zrzucić na efekty palenia papierosów.

Na przewlekły kaszel (powyżej dwóch miesięcy) skarży się wiele osób, które regularnie sięgają po wyroby tytoniowe. Palenie papierosów jest także jednym z głównych czynników ryzyka POChP. Kaszel może pojawiać się okresowo lub dokuczać choremu przez cały czas. W większości przypadków dolegliwość pojawia się w ciągu dnia, rzadziej w nocy.

Bardzo często atak kaszlu występuje tuż po przebudzeniu. Nierzadko objawem towarzyszącym jest odkrztuszanie plwociny, która zalega w płucach. Wraz z rozwojem schorzenia, ropnej substancji obecnej w układzie pokarmowym jest coraz więcej. Jednak nie u wszystkich chorych można zauważyć ten objaw.

Kolejnym symptomem, który może świadczyć o rozwoju POChP, jest duszność. Uczucie duszności i szybkie męczenie się może pojawiać się przy wykonywaniu codziennych obowiązków domowych lub podczas wzmożonej aktywności fizycznej. Kiedy choroba jest bardziej zaawansowana, dolegliwość może pojawiać się również w czasie odpoczynku. Ten objaw bardzo często jest bagatelizowany i tłumaczony wiekiem, słabą kondycją fizyczną lub paleniem.

Najmniej oczywistym symptomem jest krótki i świszczący oddech, kojarzony częściej z rozwojem astmy. U pacjentów z POChP ta dolegliwość może wystąpić na początkowym etapie rozwoju albo nie pojawić się wcale. U chorych może wystąpić również uczucie ściskania w klatce piersiowej.

Należy pamiętać, że POChP to choroba nieuleczalna, więc żadnych (nawet z pozoru niegroźnych objawów) nie wolno nam lekceważyć. Jeśli się pojawiają i samoistnie nie ustępują, należy niezwłocznie udać się do specjalisty. Dotyczy to zwłaszcza osób powyżej 40. roku życia, które palą papierosy.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić