Silny środek przeciwzapalny. Zmniejsza ryzyko raka wątroby, chroni wzrok

1

Bataty coraz częściej goszczą na polskich stołach. Słodkie ziemniaczki pochodzące z Ameryki Południowej są bogactwem cennych witamin i minerałów. Jak się okazuje, te zdrowe i pyszne warzywa mogą działać profilaktycznie i zmniejszać ryzyko nowotworów - np. raka wątroby i jajników.

Silny środek przeciwzapalny. Zmniejsza ryzyko raka wątroby, chroni wzrok
(Getty Images)

Bataty zawierają witaminy: A, C, E i K oraz wapń, potas i cynk, a także cenny dla organizmu błonnik. Substancje zawarte w batatach pozytywnie wpływają na naszą kondycję zdrowotną, ale to nie jest jedyna zaleta tej rośliny. Bataty są niskokaloryczne, 100g batatów to tylko 111 kalorii. Ponadto mają niski indeks glikemiczny przez co regulują poziom glukozy we krwi, dlatego są polecane diabetykom i osobom cierpiących na insulinooporność.

Spożywanie batatów zmniejsza ryzyko występowania raka sutka i jajników u kobiet w okresie menopauzy. Te antynowotworowe właściwości bataty zawdzięczają beta-karotenowi. Jedzenie batatów jest bardzo pomocne w profilaktyce nowotworu układu pokarmowego, wątroby, nerek i płuc. Bataty zawierają również karoteny, karotenoidy oraz luteinę. Dzięki tym substancjom, obecność słodkich ziemniaków w codziennym jadłospisie wpływa pozytywnie na nasz wzrok.

Bataty zawierają więcej tych cennych związków niż brokuły, szpinak i dynia. Jedzenie tych warzyw poprawia również zdrowie naszej skóry, dzięki witaminie A. Bataty są także silną bronią w walce z trądzikiem.

Ciekawostką jest, że batat to tak naprawdę potoczna nazwa wilca ziemniaczanego, byliny z rodziny powojowatych. Batat nazywany jest słodkim ziemniakiem, jednak jak się okazuje wcale nie jest krewnym naszego polskiego stałego bywalca stołów.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić