Karolina Sobocińska
Karolina Sobocińska| 

Siniaki powstają bez powodu? Mogą świadczyć o poważnej chorobie

2

W naszym nie tylko dziecięcym, ale też dorosłym życiu często gdzieś się uderzymy. Wtedy najczęściej na ciele pojawia się nic innego jak siniak. Zazwyczaj trzeba poczekać kilka dni aż zejdzie sam. Rzadko wymagana jest interwencja lekarska. Gdy jednak pojawią się one bez powodu, należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza, ponieważ może to być objaw groźnej choroby.

Siniaki powstają bez powodu? Mogą świadczyć o poważnej chorobie
Siniaki bez powodu? Mogą świadczyć o poważnej chorobie (Wikimedia commons CC BY-SA 4.0, MissLunaRose12)

Siniaki pojawiają się po urazach - mniejszych, większych i najczęściej same zanikają. To nic innego jak zmiany skórne. Jednak gdy pojawiają się samoistnie, nie należy tego lekceważyć. Może być to bowiem ogromne źródło problemów - i świadczyć o poważnej chorobie.

Groźne siniaki

Chodzi konkretnie o zaburzenia krzepnięcia krwi. Mogą do nich prowadzić wrodzone lub nabyte patologie.

Oprócz tego samoistnie pojawiające się w tkance podskórnej krwotoki (bo to są dokładnie wszystkim znane "siniaki") mogą zwiastować... nowotwory takie jak białaczka, szpiczak czy chłoniak. Wówczas wczesne rozpoznanie może odgrywać kluczową rolę w leczeniu.

Oczywiście nie jest tak zawsze. W przypadku młodych kobiet częste powstawanie siniaków można zaobserwować w trakcie miesiączki. Mają na to wpływ żeńskie hormony płciowe.

Należy pamiętać również o konsultacji z lekarzem, gdy siniaki nie znikają bardzo długo. Chodzi o czas dłuższy niż dwa tygodnie, choć rzecz jasna należy również patrzeć na rozmiar siniaka.

Na łatwe powstawanie siniaków narażone są też osoby z niedoborami witamin, szczególnie witaminy C. Jest ona odpowiedzialna za wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych i uodparnia je na pękanie. Podobnie jest z resztą z witaminą K, która odpowiada za stan naczyń krwionośnych.

Ich szczelność to z kolei rola witaminy PP. Należy regularnie kontrolować poziom witamin w organizmie i w razie potrzeby je suplementować.

Karolina Sobocińska, dziennikarka o2.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić