Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Ten nowotwór częściej atakuje mężczyzn. Ból zlokalizujesz w okolicach pępka

1

Rak jelita grubego to jeden z najlepiej zbadanych nowotworów pod kątem czynników ryzyka związanych z jego rozwojem. Objawy tej choroby mogą być nieoczywiste i łatwo można je pomylić z innymi schorzeniami. Chcesz wiedzieć, na jakie symptomy warto zwrócić uwagę? Koniecznie przeczytaj.

Ten nowotwór częściej atakuje mężczyzn. Ból zlokalizujesz w okolicach pępka
Rak okrężnicy częściej atakuje mężczyzn. Ma charakterystyczne objawy (Adobe Stock, Pawel Kacperek)

Według badań statystycznych, rak jelita grubego częściej dotyka mężczyzn, szczególnie po pięćdziesiątce. Czynnikami ryzyka, które mogą przyczynić się do jego rozwoju, są m.in.: palenie papierosów, brak aktywności fizycznej, regularne spożywanie czerwonego mięsa oraz niewielka ilość błonnika w diecie. W początkowych stadiach rak okrężnicy może nie wykazywać wyraźnych objawów lub dawać takie, które łatwo zignorować czy przypisać innej chorobie. Jakie symptomy powinny wzbudzić naszą czujność? Jest ich kilka.

Utratę masy ciała zauważymy bardzo szybko

Pierwszy z nich odczujemy, stając na wadze. Nagła i widoczna utrata wagi, z którą nie jest związana zmiana diety, intensywny wysiłek fizyczny czy przyjmowane leki, może świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych. Jeśli zauważysz taki spadek wagi, skonsultuj się jak najszybciej z lekarzem.

Krew w stolcu nie jest normalnością

Zaburzenia rytmu wypróżnień, takie jak zmiana konsystencji kału albo obecność krwi w stolcu, mogą być oznaką raka jelita grubego. Niekiedy występuje krew utajona, która nie jest widoczna gołym okiem. Osoby powyżej 45. roku życia powinny pamiętać o regularnych badaniach profilaktycznych. Regularne badania u proktologa to podstawa

Uporczywe zaparcia to nie tylko uciążliwość w codziennym funkcjonowaniu

Formowanie guza w jelicie grubym może prowadzić do zmniejszenia jego światła i powodować niedrożność przewodu pokarmowego. Może to objawiać się nawracającymi zaparciami, bólami brzucha oraz zatrzymaniem wypróżnień. Takie objawy powinny nas skłonić do szybkiej wizyty u specjalisty.

Ból w podbrzuszu może być oznaką raka

Ból w dolnej części brzucha, zwłaszcza po prawej stronie w okolicy pępka, to kolejny objaw, który nie powinien być ignorowany. Jest on bowiem charakterystyczny dla tego nowotworu. Osoby cierpiące na raka jelita grubego mogą również odczuwać kolki i mieć wzdęcia.

Jeżeli zauważysz u siebie którykolwiek z wymienionych objawów, niezwłocznie udaj się do lekarza. Wczesne wykrycie raka jelita grubego zwiększa szanse na skuteczne leczenie i powrót do zdrowia. Bardzo istotna jest także zmiana stylu życia, a także regularne badania.

Warto bowiem pamiętać, że 5-letnia przeżywalność przy wykryciu raka w I stadium choroby to od 85 do nawet 100 proc. Rzecz jasna sytuacja zmienia się zdecydowanie wraz z zaawansowaniem nowotworu. W IV stadium 5 lat przeżywa jedynie ok. 5 proc. pacjentów.

Autor: ACG
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Tragiczny finał awantury przy dzieleniu mięsa. Nie żyje 43-letni mężczyzna
Szwecja zaczyna się zbroić. Pilnie zakupiła karabinki z USA dla misji NATO
Ponad 100 osób zginęło po ataku w Sudanie. Konflikt przybiera na sile
Trzy aktorki zginęły na drodze. Rozpoczął się proces
Masz hosty w ogrodzie? To musisz zrobić przed zimą
Straty Rosji w Syrii. Podali liczbę. Wśród zabitych generał i oficerowie
Śmierć na przejeździe. Firma żegna szefa. "Żyłeś jak król"
Wzmożona aktywność chińskiej floty w pobliżu Tajwanu. "Ogromne zagrożenie"
Dlaczego fikus gubi liście? Oto najczęstszy błąd w pielęgnacji
Erupcja wulkanu na Filipinach. Ewakuowano już blisko 87 tysięcy osób
Jak zrobić bigos wigilijny z grzybami? Przepis na wyjątkowe danie
Niezwykle trudne warunki w Beskidach. Ważny apel ratowników GOPR
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić