Kamil S. Sikora| 
aktualizacja 

Uważaj podczas seksu. Jeden błąd i możesz cierpieć całe lato

7

Aby w pełni skorzystać z upalnych miesięcy i cieszyć się wypoczynkiem podczas urlopu, warto wiedzieć, jakie potencjalne zagrożenia zdrowotne czyhają na nas latem. Niektóre problemy mogą bowiem nasilać się właśnie teraz.

Uważaj podczas seksu. Jeden błąd i możesz cierpieć całe lato
Latem po seksie wzrasta ryzyko zapalenia pęcherza (Pixabay)

Latem znacznie łatwiej o zatrucia pokarmowe, gdyż bakterie takie jak salmonella, E. coli czy gronkowiec w wysokich temperaturach namnażają się znacznie szybciej. Dodatkowo w sklepach, budkach z jedzeniem, lodami czy barach szybkiej usługi, a nawet w restauracjach, żywność nie zawsze jest przechowywana w prawidłowy sposób. Zjedzenie skażonego produktu może spowodować szereg nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak: biegunka, wymioty, nudności czy bóle brzucha.

Jak się uchronić przed zatruciem pokarmowym? Nie zawsze jest to proste, ale warto uważać na takie produkty jak lody, ciasteczka z kremem, owoce morza, sushi, mięso, mleko, jaja i ryby. Zwróć też uwagę na mocno przyprawione dania. To jeden ze sposobów na ''zatuszowanie'' nieświeżego jedzenia.

W związku z tym, że latem silniej się pocimy i tracimy cenne płyny z naszego organizmu, osoby cierpiące na kamicę nerkową mogą odczuwać nieprzyjemne objawy silniej niż zazwyczaj. Aby sobie z nimi poradzić, należy przede wszystkim pamiętać o prawidłowym nawodnieniu organizmu, a także o regularnej aktywności fizycznej.

Latem zwłaszcza kobiety są narażone na częstsze problemy z pęcherzem moczowym. Ma to związek z długością cewki moczowej, która jest znacznie krótsza niż u mężczyzn, a także z faktem, że ujście pochwy znajduje się w bliskim sąsiedztwie odbytu, co znacznie ułatwia kontakt z chorobotwórczymi bakteriami. Na zapalenie pęcherza moczowego ma wpływ również wychłodzenie pęcherza, dlatego nie zaleca się noszenia zbyt przewiewnej bielizny, a po kąpieli należy zdjąć mokry kostium kąpielowy i nałożyć suchy.

Dolegliwość ta ma również związek z częstymi kontaktami seksualnymi. Dzieje się tak, gdy błona śluzowa zostaje otarta i uszkodzona. Wówczas zwiększa się ryzyko ewentualnego przeniesienia bakterii w okolice cewki i rozwoju zapalenia.

Grupa, która szczególnie cierpi latem, to alergicy, bo alergenów o tej porze roku mamy mnóstwo. Jad owadów, pyłki krzewów, drzew i traw, egzotyczne pokarmy, którymi raczymy się podczas zagranicznych wojaży, a nawet promienie słoneczne – to wszystko może sprawić, że objawy alergii zaczną się nasilać. Należy pamiętać, że leczenie alergii powinno odbywać się pod okiem specjalisty.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić