aktualizacja 

Wcale nie osiemnasta. O której godzinie najlepiej zjeść kolację?

73

Nie od dzisiaj wiadomo, że sposób, w jaki się odżywiamy, ma ogromny wpływ na kondycje naszego organizmu. Nasze zdrowie uzależnione jest również od tego, w jakich porach dnia spożywamy posiłki. Dowiedz się, o której godzinie powinniśmy jeść kolację.

Wcale nie osiemnasta. O której godzinie najlepiej zjeść kolację?
(Pixabay)

Pomimo tego, że kolacja nie jest najważniejszym posiłkiem dnia, to jednak pora jej jedzenia ma duże znaczenie. Jak radzą eksperci, ostania potrawa spożywana w ciągu dnia być lekkostrawna i najlepiej jeść ją 2-2,5 przed nocnym odpoczynkiem.

”Istotnym jest, aby nie kłaść się spać zaraz po obfitym, ciężkostrawnym posiłku. Podczas snu nasz organizm powinien się regenerować. Sen po sytym daniu może być utrudniony, ponieważ organizm zmuszony jest do trawienia pokarmu” - podkreśla w rozmowie z WP abcZdrowie dietetyk kliniczny i sportowy Paulina Limanowska.

Kiedy przebywamy się w pozycji leżącej, nasz przewód pokarmowy działa inaczej niż gdy nasze ciało znajduje się w pozycji pionowej. Kiedy zasypiamy, proces trawienny jest spowolniony, co może prowadzić do zastoju pokarmu w żołądku. Jedząc ciężkostrawne i obfite dania tuż przed snem, znacznie obciążamy nasz organizm, co na dłuższą metę może przyczynić się do rozwoju chorób związanych z układem pokarmowym takich jak wrzody żołądka lub refluks.

Zasada spożywania ostatniego posiłku najpóźniej na dwie godziny przed snem nie dotyczy osób wykonujących wieczorny trening. Po wzmożonej aktywności fizycznej powinniśmy zregenerować nasz organizm i dostarczyć mu odpowiednią dawkę wody, białka i węglowodanów. Dlatego w tym przypadku kolację można zjeść nawet godzinę przed snem.

Osoby cierpiące na cukrzycę, także nie muszą być uzależnione od zasady dwóch godzin. Pacjenci z cukrzycą typu 1 jedząc kolacje, powinni raczej sugerować się dawką przyjmowanej insuliny. Z kolei ci, którzy borykają się cukrzycą typu 2, powinni zwracać uwagę na to, jaki indeks glikemiczny ma ostania potrawa przed snem. Według lekarzy i dietetyków najlepiej jak wskaźnik glikemiczny jest niski, co zapobiega gwałtownym skokom poziomu cukru we krwi podczas snu.

Osobom cierpiącym z powodu refluksu, wrzodów żołądka i innych schorzeń układu pokarmowego, zaleca się jedzenie kolacji najpóźniej nawet 3 godziny przed snem. Treści pokarmowe zalegające w żołądku mogą zaostrzać objawy tego rodzaju chorób.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić