Kamil S. Sikora| 

Wielu myśli, że to efekt upału. Tak ukrywa się cukrzyca

42

Szacuje się, że na cukrzycę cierpi trzy miliony Polaków, ale niezdiagnozowanych osób może być jeszcze więcej. Choroba może dawać nietypowe objawy, które utrudniają postawienie prawidłowej diagnozy. Jeden z nich może pojawić się na nogach – zwłaszcza na podudziach i łydkach. Niestety wielu może mylić go ze skutkami upałów.

Wielu myśli, że to efekt upału. Tak ukrywa się cukrzyca
Objawy cukrzycy często pojawiają się na nogach (Licencjodawca, Tharakorn Arunothai / EyeEm)

Do najbardziej charakterystycznych objawów cukrzycy typu drugiego zaliczamy: częste oddawanie moczu, drażliwość, problemy z koncentrację, nadmierny głód i wzmożone pragnienie, zmęczenie, przybieranie na wadze czy wolne gojenie się ran. Ale cukrzyca to podstępna choroba, która może dawać objawy łatwe do zbagatelizowania lub charakterystyczne dla innych schorzeń.

Niestety, nieleczona choroba postępuje i może doprowadzić do groźnych powikłań zagrażających życiu pacjenta, takich jak stopa cukrzycowa, retinopatia cukrzycowa, śpiączka ketonowa czy kwasica mleczanowa. Dlatego diabetolodzy od lat apelują, by nie lekceważyć żadnych zmian, zachodzących w naszym organizmie, bo to właśnie nasze ciało wysyła nam znaki ostrzegawcze.

Należy do nich dermatopatia cukrzycowa. Są to zmiany skórne przypominające przesuszoną skórę. Pojawiają się przede wszystkim na łydkach i podudziach, ale możemy je również zaobserwować na stopach i udach. Skóra w tych miejscach łuszczy się i pęka, widać na niej zmiany plamisto-grudkowe, które swędzą i bolą. Według Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologiczne (ADA) objaw ten dotyczy nawet 55 proc. chorych na cukrzycę. Najczęściej jednak obserwowane są u pacjentów, których choroba nie była leczona i rozwijała się w ukryciu przez długi czas.

Dermatopatia cukrzycowa jest często mylona z przebarwieniami skórnymi wywołanymi przez promieniowanie słoneczne, alergiami kontaktowymi czy plamami starczymi. I chociaż mechanizm jej powstawania nie jest wciąż do końca znany pomimo postępu medycyny, to eksperci uważają, że może mieć związek z m.in. uszkodzeniem naczyń krwionośnych występujących w skórze.

Jeśli zauważyłeś u siebie ten objaw, powinieneś jak najszybciej skonsultować go z lekarzem specjalistą.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić