Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BBI
|
aktualizacja

Wpływ kawy na ryzyko zgonu. 16 lat badań na 500 tys. Europejczyków

30
Podziel się:

Trzy filiżanki kawy dziennie to żaden grzech, przekonują naukowcy i udowadniają, że popularna mała czarna, może pomóc nam chronić organizm przed groźnymi chorobami. Jak bezpiecznie pić kawę, by z nałogu stała się sprzymierzeńcem w walce o dobre zdrowie?

Wpływ kawy na ryzyko zgonu. 16 lat badań na 500 tys. Europejczyków
Trzy filiżanki kawy dziennie, to rekomendowana dawka (pexels, Engin Akyurt)

Nie wyobrażasz sobie poranka bez aromatu kawy rozchodzącego się po kuchni, a w pracy nie siadasz do biurka bez parującej filiżanki? Spokojnie, możesz pozbyć się wyrzutów sumienia i delektować ulubionym napojem. Naukowcy z Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (The International Agency for Research on Cancer/ IARC) przebadali ponad 500 tysięcy osób w dziesięciu europejskich krajach i udowodnili pozytywny wpływ kawy na nasze zdrowie.

Naukowcy po pierwszych analizach swoich badań byli zszokowani. Okazało się, że badane przez nich osoby, im więcej kawy piły, tym ryzyko zgonu z powodu chorób układu pokarmowego, układu krążenia lub nowotworów malało. Ryzyko śmierci względem osób w ogóle niepijących kawy spadało o 18 procent. Aby upewnić się w skuteczności swoich odkryć, badacze obserwowali stan zdrowia respondentów przez ponad szesnaście lat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kawa a choroby wątroby. Zaskakujące odkrycie brytyjskich naukowców

Jednak ze względu na mało precyzyjny rodzaj badania (osoby biorące w nim udział, raportowały, jak często piją kawę w ciągu dnia), uczeni pozostali ostrożni w swoich sądach. Ostatecznie ograniczyli się do konkluzji, że picie kawy, od dwóch do czterech filiżanek dziennie nie spowoduje uszczerbku na zdrowiu i jest w pełni bezpieczne. Nie zalecają jej natomiast jako leku na wspomniane schorzenia.

U badanych Europejczyków pijących regularnie ten napój wykryto niższy poziom stanu zapalnego niż u tych, którzy kawy nie pijają. Ponadto kawosze mieli lepsze profile lipidowe (stężenie cholesterolu, jego frakcji LDL i HDL oraz trójglicerydów) i ich organizmy lepiej radziły sobie z kontrolą poziomu glukozy we krwi. Wcześniejsze badania wykazały, że kawa działa neuroprotekcyjnie i przeciwzapalnie, dzięki czemu obniża ryzyko chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Parkinsona - pisze Aleksandra Stanisławska z bloga Crazynauka.pl

Kawa a zdrowie. Naukowe fakty

Kawa, jako jeden z najpopularniejszych napojów, wciąż trafia na warsztat naukowców z całego świata. Oprócz wspomnianego badania, jej właściwości brane są pod lupę od lat. Co wiemy na tej podstawie?

Włoscy naukowcy udowadniają, że picie kawy poprawia pamięć i obniża ryzyko zachorowań na Alzheimera. Takie wyniki opublikowali w Journal of Alzheimer’s Disease. Inne badania wykazały, że spora ilość kawy pitej w ciągu dnia zmniejsza ryzyko cukrzycy nawet do 50 procent.

Najbardziej zaskakuje amerykański eksperyment, w którym badane osoby piły kawę lub inne napoje, po których spożyciu przedstawiano je nowo poznanym osobom. Amatorzy kawy, w tych relacjach okazywali się o wiele bardziej przyjacielscy i pozytywnie nastawieni do nowych znajomych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(30)
int
2 tyg. temu
Kofeina uszkadza nerki, bo od niej powstają na nich cysty i po przekroczeniu 90 mm średnicy tworzy się z nich nowotwór czyli rak.
Wwzzz
2 miesiące temu
Polacy piją kawę masowo od 50 lat więc nasze geny jej nie potrzebują. Lepsza jest kawa zbożowa lub herbatki ziołowe potem od wieków
Prawda
2 miesiące temu
E tam, jak zwykle brednie, a to dlatego, że każdy organizm jest inny i działa na zasadzie, że jednemu szkodzi to, a drugiemu tamto. Jedno jest pewne - kawa, to używka i należy ją pić umiarkowanie, zdecydowanie nie na czczo, tylko przynajmniej godzinę po śniadaniu. W ogóle, jak pić - to kawę świeżo zaparzoną, a nie jakieś popitki-lury, zalewając fusy po kawie - tfu! Nawet jest takie przysłowie: "Pokaż, jak pijesz kawę - a powiem ci kim jesteś. Ludzie solidni, wolą wypić dwie, trzy kawy dziennie, ale nie popitki z fusów, czyli byle co.
news
2 miesiące temu
to brednie - kawa pobudza ale i szkodzi
observer
2 miesiące temu
W 2020 r. odnotowano wzrost odsetka osób skrajnie ubogich z ok. 4% osób w 2019 r. do ok. 5% przy wyraźnym spadku poziomu wydatków gospodarstw domowych. Pogorszenie się sytuacji materialnej części gospodarstw domowych i wzrost ubóstwa skrajnego w Polsce 2 mln Polaków ma 640 zł miesięcznie. Wielu pracuje, a i tak żyje w biedzie 1,93 mln Polaków żyje w skrajnym ubóstwie, co oznacza, że nie stać ich na zaspokojenie podstawowych potrzeb: kupno pożywienia, butów, nie mówiąc już o ogrzewaniu. Muszą wybierać czy kawa prawdziwa czy zbożowa.
de facto
2 miesiące temu
Jak pokazuje opublikowane w 2021 r. badanie "Migracje zarobkowe Polaków", aż 16 proc. pracujących mieszkańców naszego kraju w ciągu najbliższych 12 miesięcy rozważa emigrację zarobkową. To dwa razy więcej niż przed pandemią, na co wpływ ma spadek dochodów wielu osób, a także wzrost inflacji. Najczęściej o wyjeździe myślą osoby w wieku 24-35 lat
._.
2 miesiące temu
Panie doktorze, ale TVP Info jest stacją uzdrawiającą. Stelmaszczyk, który nie chodzi, wstał, żeby ją wyłączyć
suma summarum
2 miesiące temu
500 plus nie było waloryzowane od 2016 r. czyli od początku wprowadzenia programu. Obecnie jest warte 371 zł
observer
2 miesiące temu
Pamiętamy, jak przed laty rozkręcili aferę, bo politycy PO jedli ośmiorniczki. Tymczasem dziś ich czyny wielokrotnie przekroczyły już wagę tamtego wydarzenia, Polska tonie w długach, Polaków dobija drożyzna, a inflacja galopuje. Co na to politycy partii rządzącej? Prezydent każe zaciskać zęby, premier ocieplać domy, by nie wydawać pieniędzy na opał, minister Czarnek poleca jeść mniej, a rząd pozwolił obywatelom zbierać chrust w lasach. Czekamy jeszcze na propozycję zbierania trawy i żywienia się gruzem. Jesteśmy blisko.
._.
2 miesiące temu
„Żadne krzyki i płacze nas nie przekonają, że białe jest białe, a czarne jest czarne” ― powiedział Jarosław Kaczyński w jednym ze swoich wystąpień.
carbon pl
2 miesiące temu
"Węgla ewidentnie brakuje". Mimo to państwowe spółki wciąż sprzedają go za granicę Pomimo trudnej sytuacji na krajowym rynku węgla, część surowca z polskich kopalń wciąż jest eksportowana do innych państw i to w stopniu większym niż przed rokiem. Jak dowiedział się Business Insider Polska, za granicę trafia m.in. paliwo z Polskiej Grupy Górniczej, a głównym pośrednikiem w eksporcie jest państwowy Węglokoks. Poza tym niewielkie ilości surowca co miesiąc jadą do Czech z prywatnej kopalni Silesia. Do tego dochodzi Bogdanka, która wspiera dostawami zaatakowaną przez Rosję Ukrainę.
observer
2 miesiące temu
Siedem lat temu Andrzej Duda mówił, że węgla wystarczy nam na 200 lat. Powtarzał to także później. Na przykład przy okazji szczytu klimatycznego w Katowicach. Dodając zwykle, że "obowiązkiem polskich władz jest walka o polski węgiel". Dziś cena tony węgla dochodzi na składach do 3 tys. złotych. Surowca brakuje. A rząd radzi, by z kryzysem walczyć, zbierając chrust
Jan Kowalski
2 miesiące temu
Zaraz wypiję kawę i spróbuję podłączyć chrust do kaloryfera.
Jan Kowalski
2 miesiące temu
Zaraz wypija kawę i spróbują podłączyć chrust do kaloryfera.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić