Wyniszcza mózg 40-latków. Może ją zdradzić ton głosu

151

Chociaż choroba Alzheimera jest kojarzona głównie z seniorami, to pierwsze jej objawy mogą pojawić się już przed 40. rokiem życia. Na co zwrócić uwagę?

Objawy choroby Alzheimera
Objawy choroby Alzheimera (Getty Images/iStockphoto)

Wczesne objawy alzheimera

Nie tylko wiek powoduje zwiększone ryzyko rozwoju choroby otępiennej. Wpływ mają też genetyka oraz płeć. Ze statystyk wynika, że to u kobiet częściej diagnozuje się to podstępne schorzenie. Nie bez znaczenia są też urazy głowy, nieleczone nadciśnienie tętnicze, niezdrowa dieta bogata w produkty wysokoprzetworzone, jak również nadużywanie alkoholu i palenie papierosów.

Chociaż choroba Alzheimera rozwija się latami i nie da się jej wyleczyć, to warto zwrócić uwagę na pierwsze sygnały, które wysyła nasz organizm. Wczesne wdrożenie leczenia daje bowiem szanse na zahamowanie jej rozwoju. Chorzy często zapominają o codziennych czynnościach, które wcześniej były dla nich proste. Mogą pojawić się również trudności z przyswajaniem nowych informacji

Chory nie potrafi przypomnieć sobie słowa, ale potrafi je opisać, np. nazwę "długopis" zastępuje: "ten podłużny przedmiot służący do pisania" – tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie lek. med. Bożena Szymik-Iwanecka, psychiatra i psychoterapeuta z Państwowego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku.

Po upływie czasu chorzy zapominają, jak nazywają się ich bliscy. Nie wiedzą, jaki jest dzień tygodnia, gdzie mieszkają, pojawiają się problemy z ubieraniem się, jazdą samochodem czy załatwianiem potrzeb fizjologicznych. Zaczynają zadawać te same pytania, chociaż już kilka razy usłyszeli na nie odpowiedź. Chorzy tracą kontakt z rzeczywistością, nie chcą rozmawiać, ich relacje mogą niekiedy wydawać się irracjonalnie, np. śmieją się, gdy w ich życiu wydarzy się tragedia. Można też zauważyć, że chory nie chce wychodzić domu, zmienia się też ich sposób mówienia.

Mowa staje się cicha, monotonna, bez przydźwięku emocjonalnego. W krańcowym stadium otępienia chory całkowicie traci zdolność mowy – dodaje w rozmowie z WP abcZdrowie lek. med. Bożena Szymik-Iwanecka.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić