Kamil S. Sikora| 

Wyniszczają nie tylko jelita. Wyeliminuj te dwa produkty z diety

42

Naukowcy nie mają wątpliwości – nasza dieta wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Co więcej, najnowsze wyniki badań wskazują, że dwa elementy diety zachodniej wpływają na niego szczególnie destrukcyjnie. O jakie chodzi?

Wyniszczają nie tylko jelita. Wyeliminuj te dwa produkty z diety
Uwaga na słodkie i tłuste produkty. Uszkadzają jelita (Licencjodawca, Penpak Ngamsathain)

Amerykańscy badacze po raz kolejny potwierdzili, że dieta zachodnia ma fatalny wpływ na nasz organizm i może doprowadzić do rozwoju wielu poważnych chorób, m.in. nadwagi, otyłości, nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, cukrzycy typu 2, osteoporozy, nowotworu żołądka, trzustki czy jelita grubego. Tym razem naukowcy z Washington University School of Medicine w Stanach Zjednoczonych wzięli pod lupę wpływ na jelita jej dwóch nieodłącznych komponentów – cukru i tłuszczu. Niestety, wyniki ich badań nie napawają optymizmem.

Cukier i tłuszcz dostarczane do organizmu w nadmiarze mogą wyniszczać znajdujące się w jelicie cienkim komórki Panetha. Są to komórki, które w rozwijają się już na etapie życia płodowego i są odpowiedzialne za reakcje obronne zachodzące w jelitach. Ich uszkodzenia doprowadzają do nieprawidłowego funkcjonowania jelit, a co za tym idzie – zwiększają ryzyko rozwoju stanów zapalnych jelit i sprawiają, że jesteśmy bardziej podatni na różnego rodzaju infekcje.

Lekarze od dawna podkreślają ogromną rolę jelit dla prawidłowego działania naszego organizmu. Z kolei stany zapalne nie tylko powodują biegunki, czy zaburzenia wchłaniania witamin i składników mineralnych dostarczanych wraz z pokarmem, ale mogą też doprowadzić do rozwoju raka.

Amerykańscy naukowcy potwierdzili, że otyłość, która jest efektem konsumpcji produktów bogatych w tłuszcz i cukier, doprowadza do dysfunkcji komórek Panetha, a im wyższe BMI, tym gorszy jest ich stan.

Badanie zostało przeprowadzone na myszach, a jego wyniki opublikowano na łamach czasopisma "Cell Host&Microbe". Naukowcy wskazują jednak, że wystarczy kilka tygodni ograniczenia lub całkowitego wyeliminowania cukru i tłuszczu z diety oraz wprowadzenia zdrowego modelu żywienia, by komórki Panetha wróciły do normy.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić