aktualizacja 

Wypłukuje z organizmu wapń i magnez. Powoduje ból kości i stawów

225

Jak wiadomo, obecność warzyw i owoców w codziennym jadłospisie wpływa korzystnie na naszą kondycję zdrowotną. Okazuje się jednak, że niektóre z tych roślin mogą być szkodliwe i przyczynić się do rozwoju poważnych chorób.

Wypłukuje z organizmu wapń i magnez. Powoduje ból kości i stawów
Wypłukuje z organizmu wapń i magnez. Powoduje ból kości i stawów

Warzywa i owoce są podstawą zdrowej diety. Ze względu na bogactwo wielu witamin, składników mineralnych i innych cennych elementów wpływają korzystnie na cały organizm oraz chronią przed wieloma poważnymi chorobami. Niestety, niektóre z tych produktów spożywczych zawierają kwas szczawiowy, który w nadmiarze może być niebezpieczny dla zdrowia. Osoby cierpiące na kamicę nerkową zdecydowanie powinny go wykluczyć z codziennej diety.

Związek ten wiąże się z wapniem, który jest obecny w naszym organizmie i odkłada się jako nierozpuszczalny w wodzie szczawian wapnia. W wyniku czego w układzie moczowym tworzą się kamienie nerkowe.

Ci, którzy mają zaburzone trawienie tłuszczów i borykają się ze stanami zapalnymi jelit, również powinni ograniczyć spożywanie kwasu szczawiowego. Jego nadmiar prowadzi do niedoboru cennych związków, takich jak magnez, mangan czy żelazo i powoduje wypłukiwania wapnia z organizmu. Nadmiar kwasu szczawiowego w naszej diecie będzie powodował ból kości i problemy ze stawami.

Najwięcej tej substancji znajdziemy w liściach szczawiu, liściach i łodygach rabarbaru oraz w szpinaku. Bogatym źródłem kwasu szczawiowego jest też mocna kawa, długo parzona czarna herbata liściasta, napar z róży i hibiskusa, kakao, czekolada, soja i orzechy. Pacjenci z kamicą nerkową powinni ograniczyć do minimum lub zrezygnować całkowicie z tych produktów.

Żeby uchronić się przed szkodliwym działaniem kwasu szczawiowego, należy pamiętać, że po obróbce cieplnej traci połowę swoich właściwości. Osoby regularnie spożywające rabarbar i szpinak powinny włączyć do swojego menu odpowiednią ilość wody i soków z owoców cytrusowych. Dzięki temu kwas szczawiowy szybciej rozłoży się w organizmie.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić