aktualizacja 

Wziął prysznic podczas burzy. Tragiczny finał

15

Gdy za oknem szaleje burza, wnętrze domu wydaje się dość bezpiecznym schronieniem przed piorunami. To może być jednak złudne poczucie. Wzięcie prysznica w okresie intensywnej burzy z wyładowaniami atmosferycznymi może mieć fatalne konsekwencje. Dlaczego?

Wziął prysznic podczas burzy. Tragiczny finał
Prysznic podczas burzy miał fatalne konsekwencje. Lepiej tego nie rób (Pixabay)

Od lat wyładowania atmosferyczne stanowią spore zagrożenie dla życia człowieka, zwłaszcza jeśli burza z piorunami dopadnie nas na świeżym powietrzu. Szczególnie narażeni jesteśmy w lesie czy w górach. Ze statystyk wynika, że na całym świecie każdego roku z powodu porażenia piorunem ginie od 6 do 24 tys. osób. W Polsce jest to kilka przypadków rocznie.

Mogłoby się wydawać, że bezpieczne schronienie w trakcie burzy zapewnia wnętrze domu. Jednak historia mieszkańca Houston w amerykańskim Teksasie pokazuje, że nie zawsze tak jest. Historię przytacza portal TwojaPogoda.pl.

Prysznic podczas burzy miał fatalne konsekwencje. Lepiej tego nie rób

Dom Amerykanina wyposażony był w piorunochron, przez co czuł się on bezpiecznie. Jednak błyskawica nie trafiła w odgromnik, a w instalację elektryczną na dachu. Następnie przeszła dalej - przez cały pion budynku mieszkalnego, gdzie natrafiła na metalowe rury, aż dotarła do baterii łazienkowej i kabiny prysznicowej. Pech chciał, że mężczyzna w tym momencie trzymał baterię prysznicową w ręku i został porażony prądem.

Jako że woda świetnie przewodzi prąd, energia pioruna wyładowała się na mężczyźnie, który niestety nie przeżył kąpieli. Jak podkreślają eksperci, równie tragiczna w skutkach byłaby jego kąpiel, gdyby w łazience znajdowała się wanna albo deszczownica.

Dlaczego branie prysznica w trakcie burzy jest tak niebezpieczne? Sytuację można porównać do wrzucenia suszarki do włosów do wanny pełnej wody. W takiej sytuacji dochodzi do zwarcia, a osoba biorąca kąpiel jest rażona prądem - zazwyczaj ze skutkiem śmiertelnym. Z tego też powodu w obecnych domach często stosuje się rury plastikowe, które nie przewodzą prądu. Jednak w starszych budynkach nadal występują rury metalowe.

Eksperci podkreślają, by w razie burzy nie tylko nie brać kąpieli w domu, ale też unikać dotykania wszelkich metalowych urządzeń. Nawet oparcie się o betonową ścianę może mieć kiepskie skutki, bo w jej środku mogą znajdować się pręty zbrojeniowe.

Zobacz także: Piracki rajd kierowcy na Dolnym Śląsku. "Skrajna nieodpowiedzialność"
Autor: ŁKU
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić