Wróć na
Piotr Kalsztyn
|
aktualizacja

Aligatory zamarzły z pyskami nad wodą. To ich plan na przeżycie zimy stulecia

66
Podziel się

Pracownicy parku krajobrazowego w Północnej Karolinie pokazali, jak mieszkające tam gady radzą sobie z fatalną pogodą.

Aligatory zamarzły z pyskami nad wodą. To ich plan na przeżycie zimy stulecia
(Facebook.com, Shallotte River Swamp Park)
bCYXKMJN

Stany Zjednoczone zmagają się z niespotykaną falą mrozów. Temperatury nie sprzyjają także zwierzętom. Media donosiły o spadających z drzew jaszczurkach (wpadają w letarg przy niskiej temperaturze) i zamrożonych rekinach. Nadszedł czas na zastygłe w hibernacji aligatory, które zimę stulecia spędzają pod taflą lodu. Spod niego wystają im jedynie pyski.

Gady muszą jakoś przetrzymać trudne warunki. Są zmiennocieplne, więc ich temperatura ciała zależy od otoczenia i zewnętrznego źródła ciepła. Dlatego aligatory tak chętnie wygrzewają się na słońcu.

bCYXKMJP

Zimą stosują ten plan, by przetrwać w skutych lodem zbiornikach. Temperatura ich organizmów może spaść nawet do 5 stopni Celsjusza. Gdy woda zaczyna zamarzać, przyjmują specyficzną pozycję. Ogony znajdują się jak najbliżej dna, tam gdzie woda jest cieplejsza. Wynurzają wtedy nosy, aby móc oddychać "przez" lód.

*To zachowanie nazywane jest brumacją. *Jest to rodzaj hibernacji, która występuje u gadów. Aligatory wytrzymują tak kilka dni czekając, aż lód się rozpuści. Jak widać, osobniki z Shallotte River Swamp Park radzą sobie z tym doskonale.

Zobacz także: Ogromny aligator nastraszył plażowiczów

bCYXKMJV

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bCYXKMKq
KOMENTARZE
(66)
Jasiek
3 lata temu
Lać im wódkę
W
3 lata temu
Aligator to Szczwana istotka i mysli jak Geniusz. Niestety dla ofiar. Chociaż czasem nie myśli i ginie w pułapce. Taki duży schizofrenik. Ale okaz piękny.
qwerty
3 lata temu
To tylko dowód na to że wpływ człowieka na zmiany klimatyczne to tylko pic na wodę skoro stworzenie które nie zmieniło się od milionów lat jest do takich nagłych zmian przystosowane. przecież nikt ich tego nie nauczył że należy zamarznąć z pyskiem powyżej powierzchni wody tylko to jest odruchowa reakcja nabyta przez miliony lat zlodowaceń i zmian klimatycznych zanim jeszcze pojawił się człowiek na tej planecie
bCYXKMKr
Polak
3 lata temu
Przeżyły dinozaury, przeżyją i człowieka...
karolf
3 lata temu
w końcu żyły na Ziemi już w czasach dinozaurów, więc skoro przetrwały do tej pory to muszą być sprytne.
Najnowsze komentarze (66)
Aligator
3 lata temu
Ja bym glikolu nalał :) taki na -30 stopni.
pl
3 lata temu
taki aligator wie jak przetrwać zimę,ciekaw jestem jak poradziliby sobie ludzie gdyby zabrakło zródła ciepła w trakcie ostrej zimy.przeciez teraz tacy wszyscy wyedukowani,napewno wiedzieliby jak o siebie zadbać.
ONA
3 lata temu
W STANIE HIBRENACJI JEST NIESZKODLIWY ALE PO OBUDZENIU MORZE BYC NIEBEZPIECZNE JAK PIES NA SYBERII
Mk.
3 lata temu
Byliśmy na Florydzie od 26grudnia do 7stycznia. Pierwsze 4 dni były cieplutkie około 25°C Później już tylko gorzej. Na północy Florydy temperatura spadła do 0°C i padał śnieg. W pogoni za ciepłem pojechaliśmy do Miami, a później do Key West. Było cieplej, ale Bez szału około 10°C Miami, 12°C Key West. Wróciliśmy do Chicago z chorowani, syn zapalenie płuc, żona oskrzela, a ja jutro mam wizytę do lekarza. Od 20 lat zawsze Nowy Rok spędzamy na Florydzie I nigdy tak zimno nie było. 3 lata temu 1stycznia zabraliśmy syna do Disney World, temperatura tego dnia przekroczyła 35°C. Na Florydzie byłem +30 razy z czego wiekszość zimą i nigdy nie było zimno, zawsze 25°C I więcej .Mam nadzieję że przyszły Nowy Rok będzie ciepły bo napewno tam będziemy, naprawdę warto, gorąco polecam.
zmróf
3 lata temu
A może to oligator syberyjski ?
jess
3 lata temu
teraz można je pogłaskać
Albert Zweist...
3 lata temu
Panie pseudodziennikarzu, mam jedno pytanie : w czym mialby sie rozpuscic lod? Czy istnieje jakis rozpuszczalnik, o ktorym nie wiem? No i od kiedy przejscie ze stanu stalego do stanu cieklego nazywa sie rozpuszczaniem? A tak, prywatnie, dla pana wiadomosci - taki proces nazywa topnieniem.
terrarium
3 lata temu
Jadę do FLO zbierać iguany spod drzew.
bCYXKMKj
J 23
3 lata temu
mozna sie tego badziejstwa teraz pozbyc
xz
3 lata temu
Aż się je chce po tym nosie pomiziać. :)
Mój nick
3 lata temu
Jest okazja wytępić. Nie zapominajmy że my tu jesteśmy gatunkiem dominującym. Jak komuś żal aligatorów, wilków itp to powinni pogadać z tymi którym rozszarpały członka rodziny.
Grom
3 lata temu
Ryzykowna strategia. Głodne wilki i szakale mają na lodzie wystającą gotową przekąskę.
zeb
3 lata temu
można by im w tym czasie jak mają pyski nad lodem wyrwać zęby. tak dla jaj
hmmmm.....
3 lata temu
Rzekomo niższe od ssaków uplasowanie gadów w ewolucyjnej piramidzie gatunków jest mitem epoki wiktoriańskiej:) Owszem, my ssaki możemy poczyścić się aktywnością niezleżenie od pory dnia i nocy czy też strefy klimatycznej jednak wymaga to dostarczania stałych porcji energii w postaci monstrualnych ilości substancji odżywczych. Stałocieplność ma wysoką cenę. W sytuacji kiedy pomimo naszych starań nie możemy zdobyć pokarmu jesteśmy skazani na ustanie funkcji życiowych. W okresach niedoboru pokarmu, podyktowanego np. okresowymi zmianami klimatycznymi nie spowolnimy metabolizmu tak jak czynią to gady, ryby czy płazy. Z drugiej strony my ssaki naczelne uczyniliśmy z naszej słabości nasz największy atrybut, aby przetrwać musimy szybko przekształcać środowisko swojego życia na swój "obraz i podobieństwo". O wszystkim rozstrzygnie następne globalne wymieranie:)))
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić