o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Piotr Kalsztyn
|
aktualizacja

Aligatory zamarzły z pyskami nad wodą. To ich plan na przeżycie zimy stulecia

66
Podziel się

Pracownicy parku krajobrazowego w Północnej Karolinie pokazali, jak mieszkające tam gady radzą sobie z fatalną pogodą.

Aligatory zamarzły z pyskami nad wodą. To ich plan na przeżycie zimy stulecia
(Facebook.com, Shallotte River Swamp Park)
bECLoxkR

Stany Zjednoczone zmagają się z niespotykaną falą mrozów. Temperatury nie sprzyjają także zwierzętom. Media donosiły o spadających z drzew jaszczurkach (wpadają w letarg przy niskiej temperaturze) i zamrożonych rekinach. Nadszedł czas na zastygłe w hibernacji aligatory, które zimę stulecia spędzają pod taflą lodu. Spod niego wystają im jedynie pyski.

Gady muszą jakoś przetrzymać trudne warunki. Są zmiennocieplne, więc ich temperatura ciała zależy od otoczenia i zewnętrznego źródła ciepła. Dlatego aligatory tak chętnie wygrzewają się na słońcu.

bECLoxkT

Zimą stosują ten plan, by przetrwać w skutych lodem zbiornikach. Temperatura ich organizmów może spaść nawet do 5 stopni Celsjusza. Gdy woda zaczyna zamarzać, przyjmują specyficzną pozycję. Ogony znajdują się jak najbliżej dna, tam gdzie woda jest cieplejsza. Wynurzają wtedy nosy, aby móc oddychać "przez" lód.

*To zachowanie nazywane jest brumacją. *Jest to rodzaj hibernacji, która występuje u gadów. Aligatory wytrzymują tak kilka dni czekając, aż lód się rozpuści. Jak widać, osobniki z Shallotte River Swamp Park radzą sobie z tym doskonale.

Zobacz także: Zobacz także: Ogromny aligator nastraszył plażowiczów
bECLoxkZ

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bECLoxlu
KOMENTARZE
(66)
Aligator
4 lata temu
Ja bym glikolu nalał :) taki na -30 stopni.
pl
4 lata temu
taki aligator wie jak przetrwać zimę,ciekaw jestem jak poradziliby sobie ludzie gdyby zabrakło zródła ciepła w trakcie ostrej zimy.przeciez teraz tacy wszyscy wyedukowani,napewno wiedzieliby jak o siebie zadbać.
ONA
4 lata temu
W STANIE HIBRENACJI JEST NIESZKODLIWY ALE PO OBUDZENIU MORZE BYC NIEBEZPIECZNE JAK PIES NA SYBERII
bECLoxlv
Mk.
4 lata temu
Byliśmy na Florydzie od 26grudnia do 7stycznia. Pierwsze 4 dni były cieplutkie około 25°C Później już tylko gorzej. Na północy Florydy temperatura spadła do 0°C i padał śnieg. W pogoni za ciepłem pojechaliśmy do Miami, a później do Key West. Było cieplej, ale Bez szału około 10°C Miami, 12°C Key West. Wróciliśmy do Chicago z chorowani, syn zapalenie płuc, żona oskrzela, a ja jutro mam wizytę do lekarza. Od 20 lat zawsze Nowy Rok spędzamy na Florydzie I nigdy tak zimno nie było. 3 lata temu 1stycznia zabraliśmy syna do Disney World, temperatura tego dnia przekroczyła 35°C. Na Florydzie byłem +30 razy z czego wiekszość zimą i nigdy nie było zimno, zawsze 25°C I więcej .Mam nadzieję że przyszły Nowy Rok będzie ciepły bo napewno tam będziemy, naprawdę warto, gorąco polecam.
zmróf
4 lata temu
A może to oligator syberyjski ?
jess
4 lata temu
teraz można je pogłaskać
Albert Zweist...
4 lata temu
Panie pseudodziennikarzu, mam jedno pytanie : w czym mialby sie rozpuscic lod? Czy istnieje jakis rozpuszczalnik, o ktorym nie wiem? No i od kiedy przejscie ze stanu stalego do stanu cieklego nazywa sie rozpuszczaniem? A tak, prywatnie, dla pana wiadomosci - taki proces nazywa topnieniem.
terrarium
4 lata temu
Jadę do FLO zbierać iguany spod drzew.
J 23
4 lata temu
mozna sie tego badziejstwa teraz pozbyc
xz
4 lata temu
Aż się je chce po tym nosie pomiziać. :)
Mój nick
4 lata temu
Jest okazja wytępić. Nie zapominajmy że my tu jesteśmy gatunkiem dominującym. Jak komuś żal aligatorów, wilków itp to powinni pogadać z tymi którym rozszarpały członka rodziny.
Grom
4 lata temu
Ryzykowna strategia. Głodne wilki i szakale mają na lodzie wystającą gotową przekąskę.
zeb
4 lata temu
można by im w tym czasie jak mają pyski nad lodem wyrwać zęby. tak dla jaj
bECLoxln
hmmmm.....
4 lata temu
Rzekomo niższe od ssaków uplasowanie gadów w ewolucyjnej piramidzie gatunków jest mitem epoki wiktoriańskiej:) Owszem, my ssaki możemy poczyścić się aktywnością niezleżenie od pory dnia i nocy czy też strefy klimatycznej jednak wymaga to dostarczania stałych porcji energii w postaci monstrualnych ilości substancji odżywczych. Stałocieplność ma wysoką cenę. W sytuacji kiedy pomimo naszych starań nie możemy zdobyć pokarmu jesteśmy skazani na ustanie funkcji życiowych. W okresach niedoboru pokarmu, podyktowanego np. okresowymi zmianami klimatycznymi nie spowolnimy metabolizmu tak jak czynią to gady, ryby czy płazy. Z drugiej strony my ssaki naczelne uczyniliśmy z naszej słabości nasz największy atrybut, aby przetrwać musimy szybko przekształcać środowisko swojego życia na swój "obraz i podobieństwo". O wszystkim rozstrzygnie następne globalne wymieranie:)))
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić