aktualizacja 

Brytyjczycy żałują Brexitu? Chcą drugiego referendum

52
Podziel się:

Już dwa miliony Brytyjczyków podpisały internetową petycję, w której domagają się zorganizowania drugiego referendum dotyczącego opuszczenia Unii Europejskiej.

Brytyjczycy żałują Brexitu? Chcą drugiego referendum
(Getty Images, Dan Kitwood)

Petycja jest dostępna na oficjalnej stronie brytyjskiego parlamentu. Możliwość głosowania pojawiła się na witrynie 24 maja. W sobotę nad ranem zebrano ponad milion głosów. Kilkanaście godzin później na liczniku były dwa miliony. Ten wynik znacznie przewyższył wymaganą minimalną liczbę podpisów, nakazującą parlamentarzystom rozpatrzenie petycji. Wynosi ona "zaledwie" 100 tys.

Autorem petycji jest William Oliver Healey. Domaga się, by parlament uchwalił prawo, według którego w przypadku referendum związanego z opuszczeniem Unii Europejskiej, opuszczenie Wspólnoty było możliwe tylko w przypadku, jeśli któraś ze stron uzyska 60 procent głosów. Co więcej, frekwencja musiałaby wynieść wówczas 75 proc.

Frekwencja podczas minionego referendum nie była niska. Głosowało 33,5 miliona obywateli. Wynosi to jednak "tylko" 72 procent uprawnionych, co według pomysłu Healey'ego nie jest wystarczające. Za wyjściem Brytyjczyków z Unii opowiedziało się 51,9 proc. obywateli. Za pozostaniem było 48,1 procent.

Drugiego głosowania domaga się wielu znanych Brytyjczyków. Petycję poparł m.in. lider zespołu Radiohead, Thom Yorke. Na Twitterze przytoczył artykuł prasowy, sugerujący, że rejony kraju, w których najchętniej głosowano za wyjściem z Unii, paradoksalnie stracą na tym najwięcej. Muzyka poparł producent zespołu, Nigel Godrich.

Autor: Tomasz Wiślicki

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić