Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Brytyjczycy żałują Brexitu? Chcą drugiego referendum

29
Podziel się

Już dwa miliony Brytyjczyków podpisały internetową petycję, w której domagają się zorganizowania drugiego referendum dotyczącego opuszczenia Unii Europejskiej.

Brytyjczycy żałują Brexitu? Chcą drugiego referendum
(Getty Images, Dan Kitwood)
bETQRxKJ

Petycja jest dostępna na oficjalnej stronie brytyjskiego parlamentu. Możliwość głosowania pojawiła się na witrynie 24 maja. W sobotę nad ranem zebrano ponad milion głosów. Kilkanaście godzin później na liczniku były dwa miliony. Ten wynik znacznie przewyższył wymaganą minimalną liczbę podpisów, nakazującą parlamentarzystom rozpatrzenie petycji. Wynosi ona "zaledwie" 100 tys.

Autorem petycji jest William Oliver Healey. Domaga się, by parlament uchwalił prawo, według którego w przypadku referendum związanego z opuszczeniem Unii Europejskiej, opuszczenie Wspólnoty było możliwe tylko w przypadku, jeśli któraś ze stron uzyska 60 procent głosów. Co więcej, frekwencja musiałaby wynieść wówczas 75 proc.

bETQRxKL

Frekwencja podczas minionego referendum nie była niska. Głosowało 33,5 miliona obywateli. Wynosi to jednak "tylko" 72 procent uprawnionych, co według pomysłu Healey'ego nie jest wystarczające. Za wyjściem Brytyjczyków z Unii opowiedziało się 51,9 proc. obywateli. Za pozostaniem było 48,1 procent.

Drugiego głosowania domaga się wielu znanych Brytyjczyków. Petycję poparł m.in. lider zespołu Radiohead, Thom Yorke. Na Twitterze przytoczył artykuł prasowy, sugerujący, że rejony kraju, w których najchętniej głosowano za wyjściem z Unii, paradoksalnie stracą na tym najwięcej. Muzyka poparł producent zespołu, Nigel Godrich.

Autor: Tomasz Wiślicki

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

bETQRxKR
bETQRxLm
KOMENTARZE
(29)
ewq
5 lata temu
gorzej nienawidzę angoli niz ruskich
JP
5 lata temu
Angole się obudziły bo zaczyna do nich docierać że jak pogonią naszych to nie będzie komu podcierać lordowskich tyłków,sortować smieci,targać cegieł na budowach,czyścić kibli itp,etc a wszystko za 5 funia na godzinę.I gdzie oni znajdą takich jeleni.
^44
5 lata temu
Niech wychodzą. Przeszarżowali ale może to będzie impulsem, by UE przeformowała trochę swoją politykę. Otwartość powinna być ale bezwzględnie tylko wewnętrzne. Należy zwrócić uwagę, że ubożenie w zjednoczonej Europie jest skutkiem wyprowadzenia produkcji w inne rejony świata podczas, gdy sprzedaż kierowana jest do Unii i to bez ceł. Gdyby europejskie firmy nie mogły produkować w Chinach, Tajlandii a zbywać towary w Europie to przecież byłaby praca dla mieszkańców Europy. Właściwym byłoby by Irlandia w tej sytuacji opuściła Anglię.
bETQRxLn
jacek
5 lata temu
Imponujące 2 ml podpisów. Czy aby ? Powszechnie wiadomo ze przeciw Brexitowi głosowało ponad 16 milionów ludzi. Teraz petycje podpisuje tylko 2 miliony , cała reszta zgadza się z demokratycznym wyborem. Raczej niema więc sensu organizowania drugiego referendum w tej samej sprawie. Zawsze strona przegrywająca będzie protestować , ba znamy to także z własnego podwórka.
asia
5 lata temu
Nie chzbieraja, wypad z nimi jak tak wybrali. Na posiedzeniu uni we wtorek wyrzucic Polske za jednym zamachem. Smieszne kraju musza byc usuniete z Uni
mącicieli peł...
5 lata temu
W świetle prawa, to referendum jest wiążące. Nie może być tak, że jakieś lobby forsujące swoje korzyści, w przypadku przegranej, za każdym razem będzie buntować ludzi i wymuszać dostosowywanie prawa do swoich potrzeb i naginania rzeczywistości do ich korzyści. Przecież to jest anarchia!!!!!!
jak
5 lata temu
Przemawia przez WAS chamstwo wstyd mi jedziecie żerujecie na nich i jeszcze im dupe obrabiacie...prymitywne chamstwo. Mają prawo są bohaterami ......i potrafią się postawić takim jak WY
ja
5 lata temu
Za chwilę zostanie utworzony KOD dla naprawy patologi ograniczjącej wolność brytyjczyków bo przecież wszystko co nie zgodne z Brukselą to przecież ciemnota patologia i pospólstwo niegodne tej wyższej europejskiej elity: postępowej wykształconej , nowoczesnej, kreatywnej....PRAWDA?
//////
5 lata temu
Anglicy zastosowali się do" Ministerstwa niemądrych kroków" i wyszli z Unii.
1qaz
5 lata temu
no i kto będzie teraz na nich pracował,to pijane lenie niezdolne do samodzielnego bytu.
qaz
5 lata temu
niech poproszą alimenciarza o Pomoc
Gość
5 lata temu
I bardzo dobrze. Było głosowanie , wybrali i na tym koniec. Pakować walizki i wypad. Ciekawe kiedy Polska opuści ten chory twór jakim jest UE.
obcy
5 lata temu
Przecież oni nie wiedzieli czego to głosowanie dotyczy,przecież ten naród jest upośledzony!
bETQRxLf
adasd
5 lata temu
No niektórzy się nie spodziewali i przespali referendum.. Teraz popukali się w głowę i chcą kolejnego głosowania.. Tak samo było z PISem - wygrali przypadkiem, bo reszta uśpiła czujność, jakby dziś zrobili głosowanie to 90% głosowało by za kimkolwiek innym..
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić