aktualizacja 

Chcesz dostać podwyżkę? Dostaniesz ją, ale w kolejnej pracy

10

Polska nie jest krajem, gdzie tradycyjnie otrzymuje się podwyżkę co roku. Potwierdzają to także analizy rynku. Mimo spadku bezrobocia nasze pensje nie rosną aż tak szybko, jak powinny.

Domyślny opis zdjęcia na stronę główną
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną (flickr.com)

To wynika z wielu przyczyn. Po pierwsze mieliśmy wysokie bezrobocie, co pozwala utrzymywać wynagrodzenia na stałym poziomie. Z własnego doświadczenia ja się spotkałem tylko z jedną podwyżką i trzema obniżkami wynagrodzenia. Jesteśmy raczej krajem obniżek. Ponieważ mamy niskie uzwiązkowienie nie występuje grupowe negocjowanie warunków. Każdy walczy sam. Trochę przypomina to wyścig szczurów - mówi serwisowi newsrm.tv Łukasz Komuda, ekspert Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, redaktor portalu Rynekpracy.org i dodaje. – Teraz to trochę słabnie co oznacza, że być może siły negocjacyjne pracowników nieco się poprawiły.

Co piąty badany zmienił w ostatnim kwartale pracę. Tak niskiego poziomu rotacji na rynku pracy nie notowaliśmy w badaniu od blisko 4 lat. W stosunku do poprzedniego kwartału ten odsetek zmniejszył się o 7 p.p. – był to największy spadek w historii Monitora Rynku Pracy realizowanego przez Instytut Badawczy Randstad.

Dotychczas Polska przodowała w Europie pod względem rotacji. W najnowszej edycji badania, po raz pierwszy od czterech lat, wskaźnik rotacji był niższy niż europejska średnia. Najczęściej pracę zmieniali w ostatnim czasie Francuzi (23 procent), Brytyjczycy (22 procent) i Szwajcarzy (22 procent), najrzadziej – mieszkańcy Luksemburga (8 procent), Austrii (13 procent) i Danii (16 procent).

Od czterech lat jako główny powód rotacji Polacy wskazują lepsze warunki pracy w nowym miejscu zatrudnienia. Od tego też czasu dynamicznie maleje odsetek osób, które pracę zmieniły ze względu na zmiany struktury firmy, co na ogół ma związek ze zwolnieniem.

W najnowszym badaniu co drugi pracownik deklarował, że o zmianie pracy zdecydowała lepsza oferta – jest to najwyższy wynik w historii. Jeszcze cztery lata temu deklarowało tak 30 procent respondentów. Na osobiste pragnienie zmiany w najnowszej edycji wskazało 29 procent ankietowanych, a zmiana struktury firmy była powodem rotacji dla 14 procent uczestników badania (dla porównania cztery lata temu, gdy był to dominujący czynnik, odsetek ten sięgał 30 procent).

Zobacz także: Zobacz także: Popek krytykuje Polki. "Nie wszystkie musimy robić kariery"

W wynikach badania widać najdobitniej odwrócenie ról. Pracownik coraz śmielej bierze swoją karierę we własne ręce i podejmuje świadome decyzje, kierując się swoim interesem. Jest coraz bardziej aktywnym uczestnikiem rynku pracy – negocjuje warunki, szuka miejsca pracy, w którym otrzyma coś więcej. Baczniej też obserwuje propozycje pracodawców, bo nie musi już korzystać z pierwszej lepszej. – wyjaśnia Monika Hryniszyn, Członek Zarządu i Dyrektor Personalna w Randstad Polska.

Od trzech edycji badania maleje liczba respondentów, którzy poszukują nowego zatrudnienia. W tej kategorii notujemy najniższy wynik od wielu lat. Aktywnie nowej pracy szuka 9 procent ankietowanych, rozgląda się za nowym zajęciem 18 procent uczestników badania.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić