Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Czechy. Niezwykłe odkrycie archeologów. Ma ponad 7 tys. lat

38

Archeolodzy z Czech odkryli studnię z czasów neolitu, która może mieć ponad 7 tys. lat. Jest to najstarsza drewniana konstrukcja, którą dotychczas znaleziono na świecie.

Czechy. Niezwykłe odkrycie archeologów. Ma ponad 7 tys. lat
(Unwersytet w Pardubicach)

Kwadratowa studnia została zbudowana z dębu około 5256 r. p.n.e.Naukowcy ustalili jej wiek za pomocą dendrochronologii, czyli metody naukowej, dzięki której można policzyć lata za pomocą słojów drzewa.

Czechy. Studnia z neolitu liczy 7 tys. lat

Studnia została uznana za najstarszą drewnianą konstrukcję na świecie. Według archeologów z Uniwersytetu w Pardubicach przetrwała do naszych czasów dzięki zalaniu.

Zobacz także: Skamielina sprzed 150 mln lat. Ujawniła nieudaną próbę polowania

Studnia została zachowana tylko dlatego, że była pod wodą od stuleci. Teraz nie możemy pozwolić, aby wyschła, inaczej zostanie zniszczona - powiedział w komunikacie prasowym Karol Bayer z Wydziału Konserwacji Uniwersytetu w Pardubicach.

Znalezisko jest interesujące nie tylko ze względu na wiek, ale także technikę wykonania. Rolnicy, którzy zbudowali konstrukcje, używali metod, które przypisuje się późniejszym epokom brązu i żelaza.

Ten typ konstrukcji ujawnia zaawansowaną wiedzę techniczną i jak dotąd jest jedyną taką konstrukcją z tego regionu i okresu. Kształt poszczególnych elementów konstrukcyjnych i śladów narzędzi zachowanych na ich powierzchni potwierdza wyrafinowane umiejętności stolarskie – dodaje naukowiec.

Studnia ma około 140 cm wysokości i posiada kwadratową podstawę o wymiarach 80 na 80 cm. Została znaleziona w ubiegłym roku w pobliżu Ostrova w zachodnich Czechach. Wyniki badań i analiz opublikowano teraz na łamach czasopisma Journal of Archaeological Science.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić