Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Dziwne błyski na Księżycu. Naukowcy nie wiedzą, co się dzieje

216
Podziel się:

Z Księżyca docierają na Ziemię dziwne błyski. Naukowcy są w stanie je zaobserwować, ale nie mają pojęcia, czym one są i skąd się biorą.

Dziwne błyski na Księżycu. Naukowcy nie wiedzą, co się dzieje
(East News, DOMINIK GAJDA/REPORTER)

Powierzchnia Księżyca w dziwny sposób rozświetla się kilka razy w tygodniu. Czasem są to szybkie i krótkie błyski, a czasem światło widać przez kilka godzin. Niekiedy zaś na Księżycu zapadają tajemnicze ciemności.

Skąd te błyski? Naukowcy nie mają odpowiedzi, mimo że obserwują je od dziesięcioleci. W czasopismach naukowych opisywano je już w latach 50. ubiegłego wieku. W jednym czasopiśmie w 1970 roku stwierdzono, że na powierzchni Księżyca światło rozciąga się na szerokość kilku mil, a błyski trwają zazwyczaj 20 minut. Zaznaczono też jednak, że czasem jest to kilka godzin.

Teorii jest kilka. Naukowcy spekulowali, że błyski powstają wtedy, gdy w Księżyc uderzają meteoryty. Inna hipoteza mówiła, że zjawisko jest związane z oddziaływaniem wiatru słonecznego na księżycowy pył. Żadna z teorii nie została jednak powszechnie przyjęta.

Zobacz także: Zobacz też: Wylądował na Księżycu. Nie powiedział tego NASA, by nie siać paniki

Teraz zagadka może zostać rozwiązana. Dąży do tego zespół kierowany przez Hakana Kayala, profesora technologii kosmicznej z Uniwersytetu w Würzburgu (JMU) w Niemczech. Grupa prof. Kayala zbudowała w Hiszpanii teleskop, który rejestruje obraz na Księżycu w dzień i noc. Kiedy pojawiają się błyski,urządzenie robi zdjęcia, nagrywa filmy i powiadamia naukowców, którzy mogą dzięki temu przystąpić do obserwacji.

Teleskop już działa i gromadzi dane. Naukowcy z niemieckiego uniwersytetu chcą je potem zaprezentować Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Mają na celu skatalogowanie błysków i zrozumienie, skąd się biorą. Dokładne poznanie księżycowego środowiska jest szczególnie istotne w kontekście budowania tam baz, w których mogliby żyć ludzie. Takie plany snują USA, Chiny i Indie.

Każdy, kto chce zbudować kiedyś bazę na Księżycu, musi oczywiście znać panujące tam warunki – powiedział prof. Kayal, cytowany przez "The Independent".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(216)
podatnik
3 lata temu
kosmiczni bracia spawają bazy i ot cała afera
Libero
3 lata temu
Myślę, ze to wojna między lidlem a biedronką o teren na nowy market.
ja
3 lata temu
pewnie ruscy robią próby jądrowe
Boruta
3 lata temu
Twardowsky! Wyłącz tę cholerną latarkę. Ludziom spać nie dajesz!
gosc
3 lata temu
nadchodzi koniec
FOTOGRAF
3 lata temu
CHIŃCZYCY robią sobie pamiątkowe zdjęcia ... b u a ha ha ha !
jjj
3 lata temu
Prezes Jarosław wysyła na Księżyc polski wahadłowiec ORP Wielki Lech wraz z oddziałem polskich Space Marines, którzy pod dowództwem Antoniego M. i Miśka (wyciągniętego chwilowo z pudła) ze wsparcie "Flaszki" Głodzia mają za zadanie wykurzyć ufiaków.
Tyle
3 lata temu
Tubylcy chodza z latarkami
N.A.
3 lata temu
Na księżycu jest bardzo mała grawitacja , te światło to pył po uderzeniowy (asteroida) który się unosi , za 174 dni wszyscy zginiemy . Zbliża się potężna kometa w towarzystwie asteroid różnej wielkości .
janusz
3 lata temu
Marsjanie atakują a ja ubiorę wtedy garnitur Ceruttiego.
Olo
3 lata temu
Ble ble ble. Dowodów brak. A czyjaś gadka w tle oficjalnych filmów, to właśnie ble ble ble...... Co do prawdy o lądowaniu, to głupoty o Hollywood przekraczają dno rowu mariańskiego. Materialne ślady lądowania są i są ogólnie dostępne.
Kumpel Twardo...
3 lata temu
Twardowski się stęsknił za domem. Chce wrócić. Proponuję wysłać mu koguta.
On34
3 lata temu
Psuje się lampa wyświetlająca hologram:)
jacek
3 lata temu
w Afryce dzieci głodują i umierają z pragnienia, a ci się nad bzdurami zastanawiają.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić